| qelias a întrebat:

Am o problema succesorală. Mama mea si sora ei au doi parinți morți. Prin urmare, se cuvine ca, cei 2 nefăcand nici un act de tip testament, etc. să le revina lor tot pamantul. Acum uite care este toata povestea. Pe timpul lui Ceaușescu, bunicul i-a vandut - greu - dar i-a vandut niște pamant tatalui meu. El a fost "măritat". Că nu mai trăiește. Pe acel pamant cei 2 parinti ai mei și-au ridicat casa.Nu vă gandiți că a făcut-o din dragoste de fiica și ginere. Primăria voia să facă un nou cimitir. Pe acel teren.Așa incat bunicul a vandut tatalui meu pamant, a mai vandut și unui alt om si cu banii obținuți și-au turnat fundația. Și nu a mai mers să facă cimitir. Tot pamantul a fost al bunicului meu de dinainte de casatorie, moștenire de familie. Bunica a venit cu lada de zestre și cu... Moare bunicul. Mama iși intreabă sora - ii voi spune Florica - ce este cu pamantul. Ea ii zice că să se gandeasca. Apoi brusc, spune că a găsit cumparator pentru casă si pamant si are acte. Intre timp bunica se muta la noi. Dacă mai stătea, intrau hoții peste ea. Credeau că ea avea banii de pe pamant și casă... Moare și bunica. Mama, puțin cam infuriata, adică mor doi părinti și primaria nu cheamă pe nimeni la impărțire se duce acolo. O vecină mai inteligentă ii spune să ceară istoricul locului. Din istoricul locului reiese că 100 mp2 au fost instrăinați la 3 ani de la moartea bunicului. Pentru că numai el avea drept de vanzare.
Bunicul il spusese mamei că nu a vandut pamant. Ci numai casa.Ăia urmând să intre în drepturi după moartea celor 2.
Se duce mama la primarie din nou. Cine are rol acolo? Surprize, surprize. Pământul este dispărut.
Fac apel la un avocat.Care să mă îndrume la un cabinet de avocatură din Dâmbovița, Târgoviște, specializat în asemenea drăcării. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Gabbriell a răspuns:

Daca cauti raspuns specializat de la un avocat, intra pe avocatnet.ro si spune-i problema.

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Vezi pe avocatnet.ro. Spor la treaba, pare intr-adevar o mare dracarie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Chiar e o dracarie.la mine in sat tot asemenea magarie din partea unui batran care a vandut pamantul dar nu si casa. Dupa moartea batranului, cumparatorul pamantului unde se afla si casa ramasa copiilor, vine si se pune stapan de drept acolo.DOAR PE PAMANT: locul dimprejurul casei si gradina.laughing Acuma cei din casa nu are pe unde sa intre si sa iasa, deoarece ala e stapan, Certuri, scandal, ppanarama.S-a ajuns la o intelegere.Copii sa cumpere pamntul aluia la un suprapret exagerat.Asa da afacere.laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

"Suprapret exagerat" e pleonasm. Boul ala cu pamintul ce face, sta la aia in coasta 24/24? In mod norma si legal nu poti sa lasi o casa asa fara iesire la drum cind separi o parcela de pe o proprietate. Daca eram copil al aluia ii rupeam capul noului proprietar...

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Sta vis a vis de cei in cauza.Batranul mai capata o farfurie de mancare de la ei si le-a facut acte. Stii cum e atunci cand sunt mai multi in casa mai ales cu nora sau ginere al dreacu.batranul le-a facut una buna tare.Ei mai ies pe parta normal dar ala de vis- a vis, mai urla la ei, baaaah ce dreacu arunci hartia aia acolo? Ia, hai, ia matura si fa curtea luna ca ati facut gunoi.rolling on the floor