| robirobert11 a întrebat:

Buna seara.

As avea o intrebare,

In ziua de 15.08. 2014 am fost oprit de catre un echipaj de politie eu avand numere expirate la masina mi sa retinut permisul pentru o perioada de 90 de zile, si in data de 28.10. 2014 mergeam cu masina spre un service auto, la o distanta de 15 KM de casa, findca o duceam la un mecanic sa ii fac cateva verificari ..pentru pregatirea inmatriculari, in ziua aia m-a oprit alt echipaj de politie mi sa intocmit al doilea dosar penal pentru numere expirate si nu am primit niciun raspuns, de la niciun dosar. stiu ca permisul imi este suspendat pentru o perioada de 3 luni dar avand si al doilea dosar nu stiu ce mi se poate intampla? exista cazul sa fie anulat? ce se poate intampla? detin o dovada inlocuitoare de 4 luni de zile, in 4 luni de zile am 2 dosare penale pentru numere expirate, am permisul de 1 an de zile.si nu am mai avut antecedente.Va rog foarte mult sa imi da-ti un raspuns.
O seara buna.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă."
Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"
Tu ai comis 2 infractiuni si, in functie de incadrarea juridica, respectiv la al.1 sau alin.4 al art.334 Cod penal, permisul iti va fi doar suspendat sau anulat, daca vei fi incadrat la alin.4 si vei fi condamnat.

| robirobert11 explică (pentru Ioandelasal):

Nu cred ca este cazul de condamnat. pentru ca nu am provocat niciun accident, nu am facute alte prostii, doar ca pur si simplu am facut doua gresile pe care nu le voi mai repeta alta data.
Pe mine ma intereseaza permisul daca va fi anulat sau nu.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

I ati un avocat ai calcat in strachini de multe ori si daca atat te duce capul e posibil sa iei si ceva ani de parnaie.

| cristimihailov a răspuns:

In cazul tau e cu repetare. Neimportant din ce motiv conduceai masina si unde.

Te-as sfatui sa intrebi un avocat. Speta ta e mai ciudata decat normal.