| Yyyqhdjql2339 a întrebat:

Bună seara! As dori sa ma ajutați cu niște răspunsuri concrete la niște întrebări

Eu sunt major iar viitoarea mea soție fiind minoră și vrem sa ne căsătorim ce trebuie făcut pas cu pas mai întâi?
Ce acte trebuie? Dacă unul din părinți este doritor de a semna acordul căsătoriei deoarece este custodie totala nici decum comună unde trebuie mers mai exact și ce acte trebuie? Iar alta întrebare legata de pașaport dacă a dat semnatura ca este de acord cu căsătoria și după căsătorie este pe numele meu la eliberarea pașaportului mai este nevoie de semnatura lor sau semnatura mea pentru eliberarea pașaportului?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform prevederilor Codului civil 2009, republicat în 2011, minorul de peste 16 ani se poate căsători, în anumite condiţii, citez:
"ART.272.Varsta matrimoniala
(1) Casatoria se poate incheia daca viitorii soti au implinit varsta de 18 ani.
(2) Pentru motive temeinice, minorul care a implinit varsta de 16 ani se poate casatori in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sai sau, dupa caz, a tutorelui si cu autorizarea instantei de tutela in a carei circumscriptie minorul isi are domiciliul. In cazul in care unul dintre parinti refuza sa incuviinteze casatoria, instanta de tutela hotaraste si asupra acestei divergente, avand in vedere interesul superior al copilului.
(3) Daca unul dintre parinti este decedat sau se afla in imposibilitate de a-si manifesta vointa, incuviintarea celuilalt parinte este suficienta.
(4) De asemenea, in conditiile art. 398, este suficienta incuviintarea parintelui care exercita autoritatea parinteasca."
Deci pasii, in ordinea prevazuta de lege, sunt:
1. Obtinerea avizului medical.
2.Declarati notariala autentica a parintelui ca este de acord cu casatoria.
3. Cerere de autorizare la instanta de tutela.
4.Cu autorizarea instantei de tutela se depun actele amandurora la primaria de domiciliu si se face declaratia de casatorie (actul medical, copie certificat de nastere, copie carte de identitate) iar dupa 10 zile va puteti casatori civil.
5. Dupa casatorie nu mai este nevoie de nimeni pentru obtinerea pasaportului, prin casatoria obtine capacitate de exercitiu deplina, exact ca un major si obtine singura pasaportul.