| marrr a întrebat:

Astazi am aflat un lucru foarte suparator despre o colega de-a mea si despre viata sa, lucru ce nu ni l-a povestit niciodata pana astazi. Ea locuieste singura intr-un apartament, deoarece parintii sai sunt de la tara si ea s-a mutat in oras cu mine pentru a veni la scoala[ una dintre cele mai bune din oras]. Cred si eu ca i-a fost greu sa se acomodeze. In fiecare zi si noaptea ea sta singura acasa, isi face de mancare, face curatenie. Primeste o suma de bani relativ mare pentru a se intretine, dar, dupa cum stim, banii nu aduc fericirea.
Astazi am aflat ca parintii sai o bat si o fac in toate felurile, ca in familia sa exista doar certuri. Tatal ei isi bate propria sotie, da in colega mea si o doboara pe jos. Mama ei face la fel. Treaba asta e dusa in extrema! Imi povestea cu lacrimi pe toata fata cum fugea de acasa noaptea, desculta, si se ascundea la vecini cand mama ii era batuta. Am inceput sa plang si eu la auzul cuvintelor ei care chiar m-au intristat. Nu-mi pot imagina cum un om poate face asa ceva, mai ales de fata cu copilul sau. Nici nu pot sa ma pun in locul ei, e mult prea dur ceea ce i se intampla.
Nu ma mira faptul ca ia note mici, uneori sub 8. Cand ia acele note este facuta in fel si chip de mama ei, iar cand ia o nota de 9 sau 10, nici macar felicitata nu este. Cand nu ai sustinerea aceea parinteasca, tare greu este. Mereu i-am avut pe parinti alaturi si poate ca i-am subapreciat fata de altii care nu stiu sa se comporte intre ei, cat sa vorbesc despre copii este prea departe in asemenea familii.
Eu cu inca o colega vrem sa o ajutam pe acea fata, pentru ca asa ceva nu este normal nici pe departe. As dori ajutorul cuiva care stie ce se poate face in acest caz; ne-am gandit la Protectia Copilului, dar avem doar 13 ani, nu stim cui sa ne adresam, unde sa mergem si ce sa facem pentru ca parintii ei sa nu afle si sa se intample mai rau de-atat. Va multumesc pentru ca ati citit si sper sa gasim o cale de rezolvare!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai in banca ta! Sunt altii mai in masura decat tine sa se ocupe de aceste situatii. Ocupa-te de scoala, lasa problemele altora!
Daca intervine protectia copilului, se va afla cine a facut plangere(parintii tai vor trebui sa depuna plangerea), apoi parintii colegei tale vor face tot posibilul sa o indeparteze de tine. Daca vrei sa strici relatia de prietenie dintre tine si ea, mergi la protectia copilului. Plus ca va afla toata lumea prin ce trece; acest lucru cu siguranta nu-i va convine.
Nu o ajuti cu nimic! Ii faci mai mult rau. Ce poate sa faca Protectia Copilului? Le atrage atentia, e greu sa stranga dovezi pentru ca nimeni nu se baga. Nu pot fi condamnati daca prietena ta nu are rani pe corp ori daca nu povesteste cele intamplate psihologilor(nu va face asta pentru ca ii este teama!).
Calea de rezolvare e sa schimbi mentalitati, iar acest lucru e imposibil!
Tu chiar ai crezut ca protectia copilului se "misca" la apelul unei minore care le tranteste o poveste? Cazul intra pe mana judecatorului, se face ancheta sociala, te cheama la interogatoriu, te cheama in instanta. Vecinii vor fi intrebati(nimeni nu se baga). Parintii tai vor fi si ei chemati in instanta(pentru ca esti minora). Rezultatul: Nu exista dovezi suficiente.
Asta e viata! Poate ca dupa atata suferinta, va descoperi si fericirea. Pentru fericirea ta altii trebuie sa sufere, iar suferinta ta e pentru fericirea altora.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prietena ta se poate adresa la Directia Generala pentru Asistenta Sociala si Protectia Drepturilor Copilului din judetul vostru, gasiti pe internet adresa si telefonul. De asemenea puteti suna la telefonul copilului 116111 si sa semnalati cazul. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Esti sigura ca e dorinta colegei sa te implici? Un ajutor nu se face cu forta, trebuie sa fie in primul rand cerut. Apoi trebuie sa fiti toate constiente ca rezolvarea problemei va presupune ca parintii ei sa afle.

NOname
| NOname a răspuns:

Intr-adevar este un caz foarte special. Nici un copil n-ar trebui sa fie nevoit sa treaca prin asa ceva! Te-as sfatui sa apelezi/ati la Protectia Copilului (da o cautare pe google). Ei vor lua toate masurile necesare, ca acest calvar sa se termine pentru ea odata si pentru totdeauna. Succes! Un gand bun...

| GyeBaek a răspuns:

Pai imi parerau de colega ta acei parinti zic catrebuie raportati la protectia copilului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Colega nu exista intamplarea e a ta; pastreaza-ti calmitatea si nu ceda; gandeste te ca va fi mai bine, e vorba doar de trecrea timpului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discutati cu dirigintele, cu invatatoarea sau cu directorul scolii. Ei pot sa va indrume sau sa o indrume direct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce scoala esti in Craiova?

| CatalinInside a răspuns:

Eu zic sa nu mai eziti uite cateva numere de tel: Tel: 021-315. 36. 33, 021-315. 36. 30, 021-310. 07. 89, 021-310. 07. 90
Suna cat de repede poti (se lucreaza luni-vineri) povestestele si lor ceea ce s-a intamplat, ei iti vor da cateva informatii sau ii vor suna pe cei din judet si te vei intalni cu ei, apoi mergi pana la sectia de politie, povestestele si lor aceeasi treaba si spune-le sa nu mearga acasa la parinti ei pentru ca va iesi mai rau, apoi ori o iei cu tine la sectia de politi si pe ea sa de-a o declaratie, ori rogi un politai sa vina sa-i ia o declaratie (tot cu acordul ei), daca ea declara si semneaza ei se vor misca imediat, la fel si protectia copilului. Insa voi nu prea aveti ce face fara ca ea sa de-a declaratie pe proprie raspundere si sa o semneze de fata cu un politaiwinking. Succes