| ValentinCosma3212 a întrebat:

Bună seara, dacă am fost prins de politie ca stăteam la volan și nu mi-a făcut nimic, pot sa pățesc ceva adică poate sa-mi facă dosar penal?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Statul la volan nu este infractiune si nici contraventie, asa ca politia nu avea ce sa-ti faca. Doar daca ai fi circulat pe drum public si nu erai in regula (nu aveai permis deloc sau era de categorie necorespunzatoare, erai baut sau sub influenta drogurilor ori masina nu era in regula (fara ITP, asigurare RCA, etc) puteau sa ia impotriva ta o masura corespunzatoare faptei, inclusiv sa inceapa urmarirea penala, daca fapta era infractiune.

| darrio2007 a răspuns:

Păi daca nu ti-a facut nimic de ce sa-ti faca dosar penal?
Cred ca nu spui chiar tot.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu. atata vreme cat doar stateai, fara sa misti masina, nu are ce sa-ti faca, ca nu ai incalcat nici o lege.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce înseamnă că stăteai la volan? Adică conduceai? Că dacă nu conduceai ce ar fi putut să îți facă?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pot sa-ti faca dosar penal, sa te amendeze si chiar sa te trimita in puscarie, dar numai cu conditia de a incalca niste legi pe viitor.
Statul la volan nu constituie infractiune.

| ReddY25 a răspuns:

Ce etate ai?

| SavageWR a răspuns:

Poți staționa oricât dorești, atâta vreme cat cheia nu este în contact