| justmeesb a întrebat:

De curand am fost intrebata de catre angajator daca doresc sa plec pe o perioada de 3 luni, intr-un fel de schimb de experienta la o firma partenera in Germania. Pana aici toate bune dar am urmatoarele intrebari: mi s-a spus ca o sa ma lichideze de la firma din Romania ca apoi la intoarcere sa ne reangajeze, noi urmand sa avem un contract in Germania si ca trebuie sa ne luam zile de concediu, nu stiu daca e ok asa si mai ales as vreau sa stiu daca perioada aceasta de 3 luni constituie intrerupere la vechime si ma poate incurca la un ulterior concediu post-natal.
Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te incurca la concediul de maternitate (prenatal si postnatal), pentru acesta stagiul de cotizare obligatoriu este de 1 luna in ultimele 12 luni anterioare concediului.
De altfel si stagiul din Germania se poate lua in considerare, daca este necesar, Germania fiind o tara din UE.

| lpavel a răspuns:

DA, te poate incurca, nu o sati mai mearga vechimea in alea 3 luni dar cand te vei intoarce sigur vei primi o marire de salariu sau de ce nu poate vei fi avansata si in cariera, adica sa te acupi sa-i inveti pe ceilalti!
Apoi acolo vei primi bani mult mai multi!
Din cate stiu pentru concediul post-natal ai nevoide de minim 6 luni, asta era mai demult... daca s-a schimbat cumva atunci mai mult de 1 an nu are cum sa fie mai mult, deci cand te intorci inapoi la firma va trebui sa ai 1 an ca sa poti trece in concediul posta natal! Succes!