| Anonymus5 a întrebat:

Buna seara,
De curand am hotarat ca ar merita sa ma angajez, fiindca am foarte mult timp liber.Pana aici totul pare ceva foarte normal, doar ca am 17 ani, si aspiratii foarte mari pentru varsta mea.Pe scurt,am vazut recent un afis la unul dintre magazinele Penny Romania(Rewe) in care se specifica ca angajeaza personal,iar eu ma consider in stare sa fac parte din echipa unui astfel de supermarket, mai ales ca nu e unul deloc mare, orasul in care locuiesc fiind cu un numar relativ mic al populatiei in comparatie cu capitala si restul capitalelor de judete.Revenind,doresc sa ma sfatuiti cum as putea sa ma angajez,cum as putea sa "abordez seful de magazin" sa par suficient de interesant incat sa ii schimb mentalitatea pe care probabil o are(CRED)legata de faptul ca adolescentii nu sunt capabili sa munceasca in-trun astfel de mediu. Vreau sa va spun ca am facut deja CV-ul, am si scrisoare de intentie, m-am interesat si pe internet legat de varsta minima de angajare si aceasta este de 16 ani, fiind permis sa lucrez maxim 6 ore pe zi, 30 de ore pe saptamana,si beneficiez de mai multe zile de concediu decat restul.A doua etapa pe care am facut-o a fost sa sun la CallCenterul Penny si sa intreb varsta minima de angajare, si au spus sa trimit un mail, ca nu au informatia asta.Ce sfaturi imi puteti da? Incurajari... orice informatie ma ajuta...

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Spre a-ti spori sansele, iti sugerez sa-ti adapezi CV-ul la cerintele postului pentru care aplici( ce competente/abilitati ai vis a vis de cerintele postului)) si sa-ti personalizezi scrisoarea de intentie.Despre cum sa le intocmesti, despre erori care trebuiesc evitate, gasesti suficienta informatie pe internet!
Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Complicat, cand atatia oameni isi cauta de munca, si cum in supermarketuri se lucreaza in ture lungi de peste 8 ore, ma indoiesc ca se va complic cu minori

| Anonymus5 explică (pentru suntserios):

Aceasta este si temerea mea ce-a mai mare, ca nu se incurca cu minori.