| marian23213234 a întrebat:

Buna seara, saptamana care vine implinesc 18 ani. Buletinul imi expira in 2016 August intrebarea mea este pot sa trec granita sa plec in alta tara cu buletinul actual? sau trebuie sa fac altul? Multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti pleca in strainatate, in perioada de valabilitate a cartii de identitate.
CI se poate preschimba cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca vei merge in strainatate ca turist nu isi are rostul sa ti-l schimbi de pe acum, mai ai un an de valabilitate.

Daca este sa pleci intr-o tara straina pe termen lung depasind luna de expirare a BI, la oficiul consulatulatului Romaniei din tara respectiva se poate efectua o procura speciala pentru obtinerea unei carti de identitate. Taxa consulara pentru autentificarea unei procuri difera de la tara la alta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi trece graniţa cu C.I. ( sau Paşaport ) în termenul de valabilitate ( nu contează că ai împlinit 18 ani )!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani sau înainte de expirare!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html