| Petruts a întrebat:

Se poate plati impozitul local pentru imobile doar pentru o anumita perioada (de 8 luni as dori) sau doar pentru un an? Am un apartament pe care o sa l vand prin luna august si m am gandit ca nu are rost sa l platesc pe tot anul avand in vedere ca o sa aiba alt proprietar in curand. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform noului Cod fiscal va trebui sa platesti impozitul pe intregul an, chiar daca vinzi apartamentul in luna august.
Se poate sa-l platesti in 2 transe, prima pana in 31 martie si a doua pana la 30 septembrie, daca impozitul este peste 50 de lei.
Conform Codului fiscal, citez:
"ART.461.Declararea, dobândirea, înstrăinarea şi modificarea clădirilor
  (1) Impozitul pe clădiri este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care are în proprietate clădirea la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior.
(5) În cazul în care dreptul de proprietate asupra unei clădiri este transmis în cursul unui an fiscal, impozitul va fi datorat de persoana care deţine dreptul de proprietate asupra clădirii la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior anului în care se înstrăinează.
ART.462.Plata impozitului/taxei
  (1) Impozitul pe clădiri se plăteşte anual, în două rate egale, până la datele de 31 martie şi 30 septembrie, inclusiv.
  (2) Pentru plata cu anticipaţie a impozitului pe clădiri, datorat pentru întregul an de către contribuabili, până la data de 31 martie a anului respectiv, se acordă o bonificaţie de până la 10%, stabilită prin hotărâre a consiliului local. La nivelul municipiului Bucureşti, această atribuţie revine Consiliului General al Municipiului Bucureşti.
 (3) Impozitul pe clădiri, datorat aceluiaşi buget local de către contribuabili, de până la 50 lei inclusiv, se plăteşte integral până la primul termen de plată."

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Intreaba la Directia de impozite si taxe locale (din cadrul primariei) daca-ti elibereaza certificatul fiscal pentru vânzare in situatia in care ai achitat partial impozitul pentru apartament. Din cate stiu, respectivul certificatul fiscal nu-ti va fi eliberat decat dupa ce ai achitat integral suma corespunzatoare impozitului.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Se poate. Ti se calculeaza impozitul doar pe 8 luni.

| raluk27 a răspuns:

Nu, nu poti.
In plus, e obligatia ta ca vanzator ca la perfectarea contractului de vanzare cumparare sa prezinti un certificat de atestare fiscala pe zero si sa achiti impozitul pe tot anul.
Cumparatorul va plati incepand cu anul viitor.

| Petruts explică:

Va multumesc frumos.pentru raspunsuri!