| Ervin_Mert_1994 a întrebat:

Buna seara TPU am o intrebare despre plimbatul sau mersul pe bicicleta.
Am/avem voie sa mergem cu bicicleta pe trotuar?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier este interzisa circulatia bicicletelor pe trotuar, citez:
"ART. 161.(1) Se interzice conducătorilor de biciclete:
a) să circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul având semnificaţia "Accesul interzis bicicletelor";
b) să înveţe să conducă biciclete pe drumurile intens circulate;
c) să circule pe trotuare, cu excepţia cazului când pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;"

| SilentRain a răspuns:

Da, eu mereu merg pe trotuar cu bicla

| MentulaMagna a răspuns:

Nu, bicicleta este un autovehicul si locul ei e pe strada sau pe pistele pentru biciclisti (unde sunt). Uite un videoclip dragut in informational care te-ar putea ajuta. https://www.youtube.com/watch?v=WRTusEzAzQ4