| anonim_4396 a întrebat:

Buna Seara TPU! Deci am fost cu masina cu cineva. si a avut in masina girofar de ala de politie, mi-a spus sa-l pun deasupra masinii. si eu ia-m zis ca de ce? i-am spus, esti politist? el a zis ca nu. Asa ca am luat girofarul si l-am pus deasupra masinii. Si a inceput sa se dea la o parte toate masinile. laughing
Funda! Dece?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Persoana respectiva o s-o incurce daca este prins de politie cu girofar, fapta constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 9 la 20 puncte-amenda.
Masinile s-a dat la o parte crezand ca este vorba de o masina aflata in misiune.

| Ineys a răspuns:

Pentru ca au crezut ca este o masina de politie in misiune, si in codul rutier scrie ca aceste masini au prioritate. Deci daca o persoana obisnuita nu se da la o parte cand trece o masina de politie, va fi sanctionata. Aveti grija, daca va prinde politia ca aveti girofar si nu sunteti politai, sau il folositi "la misto" veti fi amendati sau sanctionati oricum. Nu va jucati cu asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mașinile de poliție, ambulanță, pompieri etc. au prioritate când au semnalele luminoase și/sau acustice pornite.

| MgdDroopy a răspuns:

Pentru ca avea girofar. Deaceea s-au dat la o parte.
Daca nu e politist, ceea ce a facut este ilegal. Dar asta e alta problemă.
Nu trebuie sa fie masina marcata cu semne de politie ca lumea sa se dea la o parte. Trebuie acel girofar.
Oricum daca il prinde politia e vai de el.