| Habarnuamcenumepum a întrebat:

Buna seara TPU ma gandeam acum la asta,daca ai o rasa de caine periculoasa,un exemplu pitbull,prin lege esti obligat sa il tii in lesa si sa îi pui botniță, dar daca cainele e dresat sa raspunda la comenzi foarte usor si nu pleaca si nu ataca de capul lui mai se pun aceste reguli?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se aplica, ca nu o sa stea nimeni sa verifice ca e dresat cainele.
si la urma urme de asta e si considerata rasa agresiva si periculoasa ca are instincte care nu pot fi dresate asa usor

| mihai69 a răspuns:

Desigur

| Freya1 a răspuns:

Trebuie mai ales botnita.
Înțeleg ca vi se pare inuman ca animalul sa nu umble liber, și eu sunt o iubitoare de animale și le-as lăsa pe toate sa zburde, dar trebuie sa înțelegem ca nu toți avem aceleași idei legate de dresaj, si mai ales ca animale pot deveni din varii motive imprevizibile.
Asa ca indicat e ca să ii ținem în lesa, iar celor ce sunt și periculoși sa le punem botnita mai ales unde pot sa pună pe cineva în pericol sau chiar sa se pună pe ei însuși.

| RoCkKiD a răspuns:

Trebuie botnita + lesa, daca ii dai drumul din lesa poti fi amendat. singurl caz in care pot tine un pitbull fara botnita e daca e la tine in curte.

Daca te iei dupa litera legii, daca un prieten vine la tine, si nu patrunde in curte prin efractie, iar cainele il musca poti sa ai probleme. Singurul caz in care esti safe e daca intra cineva la tine un curte fara permisiune, atunci cainele poate sa ii faca ce vrea/poate.

Răspuns utilizator avertizat
| RobertDem a răspuns:

Poate sa fie dresat sa si gătească. Dca OUG 55/2002 încadrează exemplarul in categoria câinilor agresivi, trebuie sa te conformezi.