| vallydboy a întrebat:

Buna seara tuturor am un vecin de langa mine care detine arma ilegala in locuinta, deseori trage focuri de arma in aer Mentionez locuiesc la tara as vreal sa-l denunt la politie fara sa stie ca eu l-am turnat! O idee cum as putea face si ce cosecinte ar putea primi din partea politie! Dau funda

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.342.Nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor
  (1) Deţinerea, portul, confecţionarea, precum şi orice operaţiune privind circulaţia armelor letale, a muniţiilor, mecanismelor sau dispozitivelor acestora sau funcţionarea atelierelor de reparare a armelor letale, fără drept, se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (2) Deţinerea sau portul fără drept de arme neletale din categoria celor supuse autorizării se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."
Poti sa trimiti o scrisoare prin posta.

| Wehrmacht a răspuns:

O sa fie nevoie de mandat de perchezitie. Politia o sa solicite unul pentru ca...ce? Unu' care nu vrea sa fie implicat le-a spus ca altu' are o arma detinuta ilegal si nu se stie cum a ajuns la concluzia ca-i detinuta ilegal?
Ala poate spune ca a dat cu petarde daca are un minim de inteligenta si ascunde arma.
Si pan' la urma de ce te bagi tu?
E chiar amuzant cum nu vreti sa aveti probleme dar tot vi le creati.

| Traian_Cotta_1971 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Asa e, Însa eu am un nemernic de vecin care împușcă porumbei NEVINOVATI ȘI FACE ASTA MEREU...

| soloangel01 a răspuns:

Daca doar tu il auzi nu il prea poti turna fara sa te banuiasca. Oricum daca e arma bazata se aude si la alti vecini.
Incearca sa ii spui sa nu mai traga in curte, sa plece undeva in padure, pana sa il torni la politie.
Eu nu stiu ce ii poate face politia, scrie in codul penal sau pe undeva. Probabil ii confinsca arma si ii da amenda. Poate face parnaie daca e arma de calibru mare si daca sunt dovezi ca a tras spre un animal sau om, dar nu cred ca este cazul.

| thezbx a răspuns:

Depinde cum e tipul. daca trage cu ea ai putea sa suni la 112 dar sa vezi ce mi s-a intamplat mie odata. am sunat la 112 intr-o noapte pe la 2, ca unu is facea casa pe strada mea si lucra cu excavator si dinalea, si idiotii de la politie in loc sa se duca sa ii spuna ca au primit reclamatii si sa inceteze ca ia amenda, l-au luat pe tip si au venit cu el la poarta la noi sa vorbeasca cu tata. normal totul trebuie sa fie confidential, dar daca tipul ala e smecher si ii stie pe aia de la politie si vine la tine, ar fi naspa.