| Anonime a întrebat:

Vreau sa va cer cateva informatii cu privire la urmatorul fapt:
am implinit varsta de 18 si voi lua parte la procesul prin care mi se va plati in continuare pensia alimentara de catre tatal meu. Vreau sa stiu daca instanta imi va pune ceva intrebari si cam ce anume ma va intreba.Si as vrea sa stiu daca exista posibilitatea sa nu particip la acest proces.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti obligat sa participi daca ai avocat sau daca ai cerut judecarea in lipsa. Daca participi o sa te intrebe daca iti mentii cererea. Trebuie sa fi anexat la cerere toate dovezile necesare - adeverinta ca iti continui studiile, adeverinta cu salariul tatalui, copie de pe certificatul de nastere si de pe cartea de identitate, copie de pe hotararea de divort a parintilor si hotararea prin care ai fost incredintat mamei (daca au fost hotarari separate).
Daca n-ai avocat este mai bine sa participi la proces, sa vezi si ce spune tatal tau, spre a nu avea surprize daca acesta nu este de acord cu cererea ta.

| Anonime explică:

Nu cred ca ar avea tupeul sa obiecteze ceva nu vreau sa ma duc pentru ca pur si simplu nu vreau sa dau ochii cu el.Mi-e sila. Va multumesc mult pentru ambele raspunsuri. happy