| Elenabalan888888 a întrebat:

Bună seară!
Vreau să vă spun o întămplare din această seară minunată,iar apoi să vă pun câteva întrebări!
Sunt din Constanța. Stau în zona centrului vechi,si dupa cum bine stiti este acest mare concert Neversea.
Am venit obosita de la Galati.
Si am vrut sa intru cu masina pe strada mea. "Domnul" politist a inceput sa tipe că nu am ce cauta daca nu am nu stiu ce legitimatie. Ma rog. Eram cu iubitul meu,el a oprit masina pe dreapta sa-mi dea bagajele sa pot sa ma duc pe jos. Si nenea politistul zice "n-auzi ca n-aveti ce cauta aici? Plecati odata". Iubitul meu i-a spus. Stati sa isi ia bagajul sa plece pe jos. Cand am coborat să imi iau bagajul din portbagaj am "tipat" nu mai pot sa intru la mine in casa cu concertul vostru. Iar "domnul" politist a luat-o personal,venind la mine sa ma impinga de doua ori ca cine sunt eu sa tip la el.
M-a oprit sa-mi dea amenda.
Dupa care a venit tatal meu sa discute cu el.
Si l-a intrebat pe politist. Cum va permiteti sa-mi atingeti fata?
Acesta i-a raspuns. Atata timp cat port aceasta uniforma nu puteti sa-mi faceti nimic.
Atunci tata, recunosc ca a gresit dar era foarte nervos i-a spus. Domnule politist cu un telefon pot sa va scot din functie, va rog sa nu ne certam!
Desigur ca si tata a primit amenda pentru amenintare!
Acum intrebarea mea este.
Nu mi-a facut niciun proces verbal doar ne-a facut poze la buletin! Se pot trimite amenzi asa?!

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Un polițist nesimțit, faceti și voi reclamație dacă va da amenda, deși fără proces verbal nu prea cred

| Elenabalan888888 explică (pentru Emma30555):

Așa zicea și mama. fără procesul verbal nu cred ca trimite amenda.

38 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca toata lumea se leaga de politist, care are partea lui de vina, dar tatal tau care a amenintat, nu crezi ca a incalcat legea?
Mai ganditi-va inainte, cand nu respectati legea sau omul legii si mai aveti gura mare, daca este normal sa pretindeti ceva, doar ca sunteti copilul unui spagar, sau a unuia care poate sa mituiasca niste organe de control.

| Elenabalan888888 explică (pentru Violleta2022):

Nu vorbiți dacă nu înțelegeți!winking

| Elenabalan888888 explică (pentru Violleta2022):

După ce m-a împins voiai să îi vorbească cu vorbă bună!?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce-i de neinteles aici?
Politistul te-a bruscat verbal, iar taica-tu l-a amenintat ilegal!
Desi, toti 3 sunteti vinovati... ca si tu ai avut limba ascutita si ai urlat, la un organ in uniforma!

| Elenabalan888888 explică (pentru Violleta2022):

Dacă m-a împins, asta înseamnă că m-a bruscat verbal?!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Elenabalan888888):

Ai uitat sa mentionezi ca, inaininte sa te impina, ai tipa in gura mare, la un organ in exercitiul functiunii.
De limba ascutita si impertineta, vad ca nu mentionezi nimic.
Dupa cum am mai spus, toti 3 aveti partea voastra de vina!

| Elenabalan888888 explică (pentru Violleta2022):

Nu m-am adresat lui! Citeste putin mai bine! Si pana sa tip eu, el ma gonea sa nu mai stau acolo. Adica nici macar sa cobor din masina!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai tras ceva pe nas!? militienii acestia cu titulatura de politisti ar trebui luati la suturi! din caza acelora cu o gandire ca a ta se intampla toate marlaniile din partea tuturor institutiilor statului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Elenabalan888888):

Cand un organ de circulatie iti face semn cu mana sa nu opresti, tu executi ceea ce ti se spune sau arata, nu opresti masina, ca ai tu cehf sa cobori.
Vad ca stati tare prost la capitolul: sa executati oridinele publice ale unui ofiter de circulatie, dar stati foarte bine la urlat si amenintat cu ilegalitati.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ar trebui sa va revizuiti comportamentul sis a respectati un Politist, daca vreti sa fiti repectati. Cand un Politist dirijeaza circulatia si iti afce semn cu mana sa pleci, sau sa nu stationezi acolo, te executi imediat, nu sari din masina sa tipi la el.
Trebuie sa aveti mintea in colturi daca judectati asa!
Invatati sa respectati oamenii publici, ca de aia nu mai exista pic de respect prin tara asta, fiecare face cum vrea el, indiferent de ce spune un om al legii. Pacat ca nu v-a dat si o amenda!

| Elenabalan888888 explică (pentru Violleta2022):

Nu s-a exprimat frumos. A urlat la mine sa plec. Nu inteleg ce gandire aveti. Prefer sa inchei conversatia cu dumneavoastra. O zi buna!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Elenabalan888888):

Tu tot nu intelegi nu?
Ceea ce ai facut a fost ilegal: ai oprit masina si ai coborat, desii, politistul ti-a facut semn sa nu opresti deloc si sa intorci.
Faptul ca ai igonorat total un ordin si ai mai si tipat, nu te face mai breaza decat altii, pentru ca este o vina, de care esti acuzata, in caz de ajungeti la tribunal.
Iar faptul ca taica-tu a aparut cu ameintari ilegale, wow... asta chiar este caz de investigatii serioase.
Invatati oameni buni sa respectati legea si oamenii legii, ca nu sunteti la voi in casa, sa faceti ce vreti si cum vreti.

| Elenabalan888888 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Mulțumesc frumos pentru susținere!

| Drimmero a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici nu a specificat daca e politist rutier sau simplu angajat al primariei cum e in cazul politiei locale, ceea ce a facut militianul a fost clar un abuz de sefie, e principalul vinovat pentru scandal, daca vorbea frumos nu se ajungea nicaieri,, cel putin din spusele fetei putem spune asta.

| Elenabalan888888 explică (pentru Drimmero):

Clar nu se ajungea dacă vorbea frumos!

| Drimmero a răspuns (pentru Elenabalan888888):

Eu mi-am dat seama din intrebare ca nu se ajungea nicaieri daca vorbea civilizat si frumos, dar probabil era vreun frustrat care isi varsa nervii pe tot ce misca.

| Drimmero a răspuns:

Ce nesimtire, a tras pe nas sigur atunci cand v-a oprit,, venea si el de la Neversea.

Nu are motiv in primul rand pentru amenda, iar in al doilea rand, stai linistita, fara proces verbal nu are cum sa trimita.

| Elenabalan888888 explică (pentru Drimmero):

Mulțumesc mult!

| Drimmero a răspuns (pentru Elenabalan888888):

Sa inteleg ca strada ta se intersecteaza cu concertul.
Si care e faza daca e concert in zona,, acolo stai, nu ai voie nici sa mai intri in casa.
Doar Romanika!

| Elenabalan888888 explică (pentru Drimmero):

Da exact. Stau la 3 minute de concert. Si dupa ce a plecat prietenul meu, l-au oprit si pe el pe motiv ca "aceasta freza a ta nu arata ca ai fi om legal".

| Superior a răspuns (pentru Elenabalan888888):

Cel mai tare miltean :]]]]

| Freya1 a răspuns:

Pai acum asteptati si vedeti iar pe urma mergeti sa il reclamati. Daca nu va venit inca amenda poate v-a speriat doar.

| Elenabalan888888 explică (pentru Freya1):

Păi întâmplarea a fost chiar aseară.

| raMLesS a răspuns:

Reclamatie direct!

| JackR a răspuns:

1. Din ce povestesti, ala nu era politist, era militian.
2. In cazul in care i-ai retinut numele (era obligat sa se prezinte,-cand te-a legitimat), audienta la Chiru sau la Marius Ghita (comandantul sau adjunctul de la Politia Municipala). Ti-l recomand pe Ghita, este un tip destupat la minte.

| PumpkinDoll a răspuns:

Pun pariu ca daca venea o persoana sa-l ameninte cu un cutit, nu cred ca mai era asa tare in clanta.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Faceți reclamație! El ți-a încălcat ție niște drepturi, nu tu lui laughing ai greșit, dar nu în aceeași măsură

| AdinaanidA a răspuns:

Milițieni nesimțiți... am avut și eu de a face cu ei.

| Elenabalan888888 explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri! Am fost într-o stare oribilă din cauza unui "mare domn polițist".

| Drimmero a răspuns (pentru Elenabalan888888):

Cu placere, eu nu imi pot da seama pe ce motiv v-a oprit, pentru control de rutina sigur nu, nu asa s-ar fi procedat.

| Elenabalan888888 explică (pentru Drimmero):

Pai nu aveam voie sa trecem din cauza concertului. Sa nu cumva sa am eu o bomba in geanta sa il omor. Oameni fara creier. Sa impingi o femeie.

| Drimmero a răspuns (pentru Elenabalan888888):

Bwhahaha...cum ziceam, a tras pe nas politistul, nu-si facea meseria.
Ce facea el se numeste abuz in serviciu, radem radem, dar e de plans ca multi sunt asa.

Si faptul ca v-a vorbit urat, te-a impins, nu e comportament de om al legii,, ci de al unui ghiolban!

| Elenabalan888888 explică (pentru Drimmero):

Nu l-a oprit acelaș polițist ci unul care era puțin mai jos cu vreo 10 metri.

| Drimmero a răspuns (pentru Elenabalan888888):

Am inteles, tot e un abuz, dar intr-un fel trebuie sa-i intelegem ca e mare eveniment acolo si multi incearca manevre mai putin legale pe acolo.

Dar victime ajung civili care nu au nicio treaba cu evenimentul in sine.

| Elenabalan888888 explică (pentru Drimmero):

Exact.

| Drimmero a răspuns (pentru Elenabalan888888):

Oricum ai da-o, ce s-a intamplat aseara, nu e de trecut cu vederea.

| Elenabalan888888 explică:

Vă mulțumesc foarte mult pentru răspuns!