| aly456 a întrebat:

Stie cineva daca raman fara bursa, daca cer adeverinta de angajare de la scoala?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Depinde de bursa. Daca ai bursa sociala si te angajezi in mod normal pierzi bursa. Daca bursa o primesti pentru merite deosebite atunci ramai cu ea.

| aly456 explică (pentru Oana92):

Bursa pentru ca urmez cursuriile acelei scoli!

| Oana92 a răspuns (pentru aly456):

Dar ce scoala faci de ai o astfel de bursa? Nu stiu ce sa zic de bursa, nu am mai auzit situatia. Trebuie sa existe un secretariat, intreaba acolo.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand n-ai de ce sa ceri adeverinta de angajare de la scoala, nu cred ca un angajator iti va cere asemenea adeverinta si nici scoala nu o sa-ti dea.
In al doilea rand poti pierde doar bursa de ajutor social, daca nu mai indeplinesti conditiile, bursa de merit sau de studii nu se pierde.

| Oana92 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Se cer de catre angajator. Si eu am lucrat in clasa a12-a si a trebuit sa duc adeverinta de la scoala, cum ca sunt eleva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Oana92):

Codul muncii nu prevede necesitatea unei asemenea adeverinte si, pana acum, n-au auzit sa se fi cerut, poate doar pentru a dovedi ca se urmeaza o anumita calificare.

| Oana92 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Te cred pe cuvant! Doar ca si mie mi-au cerut si stiu ca si mie mi s-a parut atunci aiurea. E posibil ca angajatorul sa primeasca ceva reduceri/beneficii daca angajeaza elevi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Oana92):

Angajatorul primeste anumite beneficii doar daca angajeaza absolventi si/sau someri, pentru elevi nu primeste.

| Oana92 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ca o completare la răspunsul dat de @Ioandelasal : De la şcoală NU ceri "adeverinta de angajare"!
Cel mult, eventual, trebuie să ceri o Adeverinţă din care să rezulte că eşti elev la respectiva şcoală...

Toate cele bune!