| Garoafe a întrebat:

Buna,

Stiti cumva cum pot reclama un vecin care isi scutura jumate de casa pe geam? Nu exista asociatia locatorilor si de spus le-am zis dar cica ei fac ce vor...Din motivul asta as vrea sa fac o plangere ca stiu ca exista o lege pentru asta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.61/1991, rep. in 2014, citez:
ART.1.Pentru asigurarea climatului de ordine şi linişte publică necesar  desfăşurării normale a activităţii economice şi social-culturale şi promovarea unor relaţii civilizate în viaţa cotidiană, cetăţenii sunt obligaţi să aibă un comportament civic, moral şi responsabil, în spiritul legilor ţării şi al normelor de convieţuire socială.
  ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte,  dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
4) aruncarea asupra unei persoane, construcţii sau asupra unui mijloc de transport cu obiecte de orice fel, cu substanţe inflamante, iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant, corosive sau care murdăresc, dacă nu s-au produs vătămări ale integrităţii corporale sau sănătăţii, ori pagube materiale;"
Sanctiunea este amenda de la 100 lei la 500 lei.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asa e cand stai la bloc.
Cand stergi praful, cand mananci, faci curatenie etc. trebuie sa-ti scuturi carpele, fetele de masa, s. a. m. d.
Cred ca si tu le scuturi din cand in cand cu asemenea ocazii.
Solutia e simpla: cand auzi ca scutura ceva, inchizi geamul pana termina curatenia.
Altfel iti faci doar dusmani.

| floresdemayo a răspuns (pentru Bula):

Viața la bloc are minusurile ei...
Rândurile tale, de asemenea, sunt foarte adevărate. Praful e praf, firmiturile de pâine de asemenea, sunt mărunte. Mai rău e când se aruncă (și) cu altceva...
Când încă locuiam la bloc, aveam niște vecini, italieni. Aveau un cățel, pe care-l țineau pe balcon. Acolo își făcea necesitățile. Iar, când spălau balconul, să nu îți spun cum "aruncau" în toate direcțiile posibile, pe geamurile locatarilor, de la etajele inferioare, apa aceea cu urină...
Nu te puteai certa cu ei, fiindcă nu înțelegeau limba. Oricum, se certau destul între ei, ori erau gălăgioși de la natură, nu am habar.
La bloc e dificil, mai ales când ai vecini needucați.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți încerca să faci o reclamație scrisă la Serviciul Public de Poliţie Locală (din cadrul Primăriei), ori către Poliția Locală din cartierul tău. Însă, chiar și ei, o să-ți spună că nu intră în atribuțiile lor, problema cu care te confrunți. O să te sfătuiască să îl dai în judecată. straight face Însă, vor lua și ei măsuri, îi vor chema la sediu și-i vor atenționa. Încearcă așa...

| GreenVoid a răspuns:

Vorbesti cu vecinul de deasupra vecinului cu pricina si ii scuturi si tu toata casa, nu doar jumate, in cap.