Întrebare recomandată | CronicsOfShanarra a întrebat:

Buna! Sunt fata si am 17 ani.Nu prea ma inteleg cu mama si cu fratii mei, cu tata nu tin legatura...Mi-as dori sa ma mut de acasa, la o prietena care este majora.Lucrez cu norma intreaga, am un contract de munca si mai pe scurt ma intretin singura (de la 14 ani). Anul trecut am mai incercat sa ma mut dar in alt oras si nu prea mi-a mers...dar daca stau tot in orasul in care sta si mama credeti ca o sa aiba vreo putere sa ma aduca acasa? Cu politia? Am vazut pe aici foarte multe intrebari de genul,dar toate cu "maritișul" asta,eu vreau sa lucrez si sa vin acasa, seara, in liniste.
Am nevoie de niste sfaturi pentru ca nu prea am prieteni si nu sunt foarte informata, iar pe internet nu prea gasesc nimic.

4 răspunsuri:
| anonimuIl a răspuns:

Nu pleci nicăieri de acasă nici acum la 17 ani nici după ce faci 18 ani.
Lucrezi de la 14 ani?
Vezi că s-ar putea să ai salariul minim cam toată viața că sigur nici liceul nu l-ai mai făcut dacă acum lucrezi cu normă întreagă.
Viitorul tău nu poate fi decât - vânzătoare.
Ai ales un drum extrem de prost în viață de la 14 - 17 ani.

| alexandraionela1234 a răspuns:

Si eu sunt in aceeași situație. e mai complicat ca esti inca minora, mai bine mai suporți pana faci 18 ca nu mai ai mult, si dupa nu iti mai interzice nimeni nimic

| TudorDD a răspuns:

Fiind minoră, nu contează în ce oraș te afli. Te aduce de oriunde dacă vrea. Până la 18 ani ești în custodia părinților și sunt răspunzători penal pentru tine. Îmi pare rău să aud despre așa probleme în familie. Fii tare, ai grijă de tine, dacă simți nevoia, fă acest pas, dar nu prin "fugă", nu pe ascuns, fără ceartă, fără scandaluri, pur și simplu subliniază faptul că e nevoie ca să faci acest pas și informeaz-o despre ce ai de gând să faci, unde să te duci, și bine ar fi s-o mai suni totuși din când în când, ca să îi liniștești sufletul și să nu-ți facă probleme. Mi-e jale despre ce se întâmplă în familiile românești... Nici la mine n-a fost roz. Ce faci, fă cu cap, domnișoară și Dumnezeu să te aibă în pază.

| Ciresicaizuca a răspuns:

Draga, nu trebuie sa faci acest pas atat de devreme. Așteaptă pana la vârsta de 18 ani iar atunci vei putea lua propriile decizii iar mama ta nu va avea nici o putere in privința custodiei tale. Mai îndură puțin iar apoi treci la treaba. Explica i ca te deranjează comportamentul ei și al fratelui tău și încearcă sa o ameninți cu lucruri care crezi tu ca ii fac rau. Sporhappy