| hasiuc a întrebat:

Am 1 840 ron amenzi rutiere si proprire pe cont la banca. De curand m-am angajat si as vrea sa mai amat ceva timp cateva luni proprirea asta. Ce pot sa fac? Eu m-am gandit sa dau in judecata primaria pentru proprire desi stiu ca pierd dar macar mai aman plata. Am alta alternativa sa scap de amenzile astea? Multumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are nici un rost sa dai in judecata primaria pentru poprire, daca au trecut mai mult de 15 zile de cand s-a facut aceasta.
Conform Codului de procedura fiscala contestatia la executarea silita prin poprire trebuie facuta in termen de maximum 15 zile de la data cand debitorul a luat cunostinta de poprire, daca termenul este depasit va fi respinsa ca tardiva.
Contestatia la executare nu-ti foloseste la nimic, aceasta va fi respinsa si introducerea ei nu suspenda executarea.

| darrio2007 a răspuns:

Asa se intampla cand nu ti le platesti cand trebuie. Trebuia sa contesti amenda la timpul ei.Acum este prea tarziu. Credeai ca scapi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Alta alternativa era sa iti platesti amenzile la timp. Acum ca esti angajat inseamna ca ai si de unde sa le platesti.

Daca dai in judecata primaria nu o sa faci decat sa mai adaugi niste costuri suplimentare in final

| WaterDrop a răspuns:

Nu ai ce sa faci, insa nu`ti pot lua mai mult de jumatate din salariu.

Alte răspunsuri