| MioaraParalescu a întrebat:

Buna TPU.
Am 15 ani si vreau sa plec de acasă din cauza problemelor familiale. Vreau sa stau la un prieten bun, care îmi va oferi cele necesare până la 18 ani. Acesta este major. Întrebarea este dacă, ar putea avea probleme cu autoritățile?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar putea avea probleme doar daca parintii solicita, printr-o actiune in instanta, intoarcerea ta la domiciliul lor si castiga procesul.

| Violleta2022 a răspuns:

Legal nu poti pleca de acasa fara acordul scris al parintilor!
daca se dovedeste ca parintii nu pot avea grija de tine, tu fiind unminor mic (sub 16 ani) vei fii internat intr-o Casa de Copii, unde vei sta pana la varsta legala a majoratului, adica 18 ani.
Din pacate, legea nu permite ca prietenul sa te creasca. parintii sun gardienii tai legali si daca ei nu te pot creste si nici bunicii nu o pot face, atunci legea te va da in grija statului, adica a Casei de Copii.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca reclama cineva poti avea probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca majoritatea de pe site am vrut sa plecam de acasă pe la 14-15 ani laughing Treaba e ca viata nu e asa ușoară cum crezi, va trebui sa muncești ca nimeni nu-ți da pe gratis nimic și prietenul tău te va tine 1 luna, 2, 3, dar pana când? E asa bogat încât te poate întreține încă 3 ani de acum încolo? Niciunul din voi nu va gândiți la cum va fi viitorul și asta o sa va aducă multe probleme. Dacă părinții tăi nu sunt de acord cu asta, atunci nu poți pleca de acasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum ceva ani erai angajat la o firma de paza.

http://www.tpu.ro/......e-paza-am/

Acum ceva zile aveai logodnica :))

Pana la urma tu inventezi chestii doar ca sa te aflii in treaba?

| Xdreaper21 a răspuns:

Da ca nu e tutore legal parintii tai trebuie sa faca un **** de formular in care il demunta ca tutore

| Claudiu1905 a răspuns:

Daca vrei sa stai la un prieten bun si nu ai cu ce plati o gazda e aceeasi Marie cu alta palarie, pleci de acasa dar te duci pe capul altuia chatterbox

| TCosminn a răspuns:

La 15 ani ar trebui sa visezi ce sa faci cu viata ta, sa te indragostesti prosteste, sa te intrebi daca vei fi bun de ceva vreodata, sa pui la indoiala trecerea zilelor. Oricat de multe si de grele ar fi problemele familiale, cred ca e cazul sa ajuti la rezolvarea acestora. Stiu prieteni care erau ca fratii cand se vedeau, dar cand au ajuns sa locuiasca impreuna, cateva luni i-au facut straini, iar anii dusmani...

| Adrian926a a răspuns:

In primul rand nu ai 18 ani nu poti face ce vrei, daca parintii tai te lasa la prietenul tau atunci e ok nu vad nici o problema dar sa fugi de acasa ar fi o problema.

| alexiavis a răspuns:

Daca famila ta stie ce vrei sa faci nu poate avea nicio problema