| anonim_4396 a întrebat:

am cumparat un apartament, vreau sa stiu ce acte sunt necesare emiterii unui titlu de proprietate pe numele meu(actele necesare pentru contractul de vanzare-cumparare le stiu) si de unde le pot lua, si inca o intrebare, ce este acela un contract de construire si contract de imprumut? Multumesc anticipat, si v-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta! O seara buna si funda celui mai detaliat raspuns!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai nevoie de alte acte decat un contract de vanzare-cumparare incheiat la un notar public si, pe baza acestuia, se va intabula apartamentul pe numele tau in Cartea Funciara.
Intabularea se face de catre notarul public. Tu va trebui doar sa mergi la compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii unde este apartamentul.
Contractul de construire este un contract incheiat intre un constructor si beneficiarul constructiei.
Contract de imprumut este un contract incheiat intre un imprumutator/creditor (cel care da banii sau un obiect) si imprumutat/ debitor (cel care primeste banii/ obiectul).