| Bububu01 a întrebat:

Am o intrebare. daca esti pensionar mai poți lucra in continuare cu contract si vechime? Dar nu sa fi pensionat anticipat, ci doar pensionar. Unii spun ca poți doar ca la 4 ore, altii spun ca nu. Cum e? Ofer vot si funda răspunsului ajutator cat mai repede. happy

Răspuns Câştigător
| Alina49335 a răspuns:

Tata e pensionar pe caz de boala, daca esti si tu asa NU POTI SUB NICIO FORMA sa lucrezi, iti taie pensia.
Daca esti pensionar anticipat, poti doar 4 ore.
Daca esti pensionar de drept, poti lucra normal, avea tata colegi la fostul loc de munca care erau pensionari si lucrau.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensionarul pentru limita de varsta si altii pot cumula pensia cu salariul, conform L.263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.118.(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri  provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).
  (2) Soţul supravieţuitor, beneficiar al unei pensii de urmaş, poate  cumula pensia cu venituri din activităţi profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, dacă acestea nu depăşesc 35% din câştigul salarial mediu brut prevăzut la art. 33 alin. (5)."

| BroSafarii a răspuns:

Eu am avut profesor, care era pensionar si inca lucra ca profesosr, 4 ore probabil, preda matematica la clasele 5-8 si asta vine 4 ore pe zi. si avea vechime de lucrator pensionar. O zi buna.