| Florinflo92 a întrebat:

Buna TPU am o intrebare. Eu am facut un credit in Franta pe nevoi personale si mi-a mai ramas suma de 3000 euro de plata, ce se poate intampla in cazul in care nu o sa mai pot plati..mersi

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu legislatia franceza dar banuiesc ca este cam la fel cu cea romana, asa ca, daca nu platesti, se va incerca executarea silita si vei fi trecuta pe lista rau-platnicilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Exista o lista "neagra" a tuturor rau platnicilor si vei fii inscris acolo, in viitor nemaiputand lua nici un credit din Franta, pentru ca unde vei solicita creditul, aceia se conecteaza la acea lista si te verifica.
Nu glumesc, am prieteni care au patit-o si acum isi smulg parul din cap, desii au incercat sa plateasca datoria mai tarziu, cu dobanda mare, au ramas listati pe lista neagra, inca 2 ani de zile si nu au putut avea alt credit.