| ScioponRazvan a întrebat:

Buna TPU...am o intrebare...pot sa imi iau concediu medical dupa o luna de lucru?
Am facut o criza de rinichi și am fost la urgente, iar cei de acolo mi-au dat medical o săptămâna, dar seful zice ca nu am dreptul dupa doar o luna de cand sunt angajat

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai dreptul, daca nu ai cel putin 6 luni stagiu de cotizare la sanatate din ultimele 12 luni.
Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 7.Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical."