| Al3xbC a întrebat:

am o prietena a nascut acum cateva saptamani.Ea e despartita de tatal copilului de luni bune(nu au fost casatoriti,nu au locuit impreuna).El nu a venit sa isi vada copilul,nu ii poarta numele, nu a contribuit cu nici un ban.Prima intrebare e daca el vrea la un moment dat sa isi vada copilul si sa i se de-a,,dreptul" de a fi tata,ea poate sa refuze? el poate sa faca ceva? iar daca ea se casatoreste si sotul ei vrea sa infieze copilul, trebuie si acordul tatalui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Poate sa refuze si tatal isi va putea vizita legal copilul doar in baza unei hotarari judecatoresti.
2.La infiere este nevoie de acordul ambilor parinti, dar numai daca tatal figureaza in certificatul de nastere al minorului.
Sunt de parere ca prietena ta ar trebui sa solicite stabilirea filiatiei fata de tata si pensie alimentara de la acesta.

| Al3xbC explică (pentru Ioandelasal):

Buna,iti multumesc pentru raspunsuri dar...
1. poate sa isi castige dreptul de a isi vedea copilul daca nu l-a vazut absolut deloc, nu a contribuit cu un leu si nu ii poarta numele?
2. tatal nu figureaza pe certificatul de nastere pentru ca nici nu a vrut sa auda de el(dar ei ii e frica, ca daca intr-o zi o sa il apuce dorinta de a fi tata)
3.ea nu vrea pensie alimentara, nu vrea ca, copilul sa poarte numele lui...mai pe scurt nu vrea sa aiba ea sau copilul legatura cu el. daca el nu a facut absolut nimic pentru copil iar intr-o zi ea intalneste un barbat care vrea sa fie tata, ala poate sa impiedice adoptia? adica din orgoliu poate sa zica,, vreau sa il recunosc''etc.ce poate ea sa faca?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Al3xbC):

1.Da, poate, daca il recunoaste si solicita instantei dreptul la vizita.
2.Ti-am spus, in primul raspuns, ca poate sa obtina recunoasterea paternitatii, pe calea unei actiuni judecatoresti si, in baza probelor, mai ales expertiza medico-legala, instanta ii poate stabili paternitatea. Daca ii este recunoscuta va trebui si acordul lui la o eventuala adoptie.
Daca nu cere sau nu ii este recunoscuta paternitatea atunci nu este nevoie de acordul lui.
Ea poate doar sa se opuna dar nu prea are sanse, daca este tatal adevarat, copilul are nevoie de ambii parinti.

| Al3xbC explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc pentru raspunsuri, si da ai dreptate copilul are nevoie si de el pacat ca el nu constientizeaza asta iar daca intr-o zi el o sa isi vrea drepturile de tata, cred ca ea o sa i le ofere fara,, razboi''dar mai mult ca sigur dupa ce isi va indeplini obligatiile pe care le are.un parinte are multe drepturi dar si mai multe obligatii