| vladionut94 a întrebat:

Buna TPU am o problema ce as putea pati daca eu ca agent de vanzari la o firma de telefonie mobila as semna in loc titularului deci si pers repsectiva a plecat din tara banuiesc ca imi pune ceva la cale pentru ca ca pune pe mine sa refac contractul sa semnez eu dar tot aceiasi oferta de telefonie mobila dar fara telefon intrebarea mea este oare pune la calea sa ma denunte ca am semnat in locul lui pentru ce nu o vrut el si sa ma acuze ca am am facut fals in acte officiale ps:eu am refuzat si i-am spus sa semneze un membru din familie atunci daca pers repectiva nu este inputernicit poate sa spuna ca tot am semnat eu sa pers respectiva din familie nu a semnat ce sa fac sa nu mai fac nimic pana nu semneaza el

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu semna in locul altuia decat daca ai procura speciala de la notar. La fel este si pentru alte persoane.
Nu faci nimic pana nu semneaza cel in cauza sau o persoana imputernicita prin procura speciala sa semneze in locul lui.

mira
| mira a răspuns:

Nu semna nimic in numele altuia.Niciodata.

| vladionut94 explică (pentru mira):

Da o persoana din familie poate sa vina sa semneze in locul beneficiarului cu o scrisoare de mana cu semnatura lui ca l-a trimis el sa semneze

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai voie să semnezi în locul altei persoane dacă NU ai Procură Notarială specială ( pentru a avea drept de semnătură )!

De asemenea, NU poţi accepta ca un alt membru al familiei să semneze în locul titularului Contractului respectiv fără a avea o Procură Notarială specială care îi dă drept de semnătură!

Toate cele bune.

| vladionut94 explică (pentru bursuc001):

Eu inteleg si exista riscu ca omul sa imi treaga o teapa ca nu el o semnat pentru asta chesti de astea

| bursuc001 a răspuns (pentru vladionut94):

Mda...