| MonuRares1997 a întrebat:

am o simpla intrebare si aceea este daca ma duc intr-o tara cu avionul din Europa de exemplu Marea Britanie imi trebuie insotitor sau ceva am 17 ani nu ma poate ajuta doar procura de la parinti?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de declaratie (nu procura) notariala autentificata, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Marea Britanie si indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa fii insotit de o persoana majora.
Citeste si aici legea: http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

| PhooThay a răspuns:

Pe numele cui faci procura? Procura aia, se face pe numele cuiva care merge cu tine. N-ai cum s-o faci pe numele cuiva care-i in Anglia, deja! Trebuie automat sa mearga cineva cu tine acolo.

| Gheorghe_Munteanu_1997 a răspuns:

Sal bada te poate ajuta doar procura, dar tot odatya trebuie satii fie facuta procura pe cel cu car te duci ex: la pilotu de av poti face pe el alt fel iti trebuie insotitor.