| anonim_4396 a întrebat:

cand depui un dosar( in cazul meu de inmatriculare) trebuie in dosar sa fie si niste acte originale( exemplul meu cartea de identitate a vehiculului), intrebarea mea e daca ti le mai da inapoi? Si de ce trebuie puse actele originale?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul, actele originale ale masinii (inclusiv cartea de identitate) si cartea de identitate sunt restituite dupa inmatriculare, la dosar ramanand copii dupa acestea.

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt unele acte care trebuie verificate daca sunt autentice, mai ales cele eliberate in alta tara (de identitate, de proprietate etc), pe urma le primesti inapoi.

Cand predai un set de acte (cu atat mai mult cand sunt si originale intre ele) le mentionezi pe cererea depusa (Anexez -... si -... in copie / original).
Faci o fotocopie despre acea pagina si predai impreuna cu dosarul.
Vei primi inapoi copia stampilata cu numarul si data de inregistrare, iar asta iti va fi dovada predarii actelor in caz de pierdere.
De la momentul depunerii institutia are obligatia de pastrare si restituire in bune conditii a actelor originale.