| Anushka23 a întrebat:

Bună TPU.
Dacă ai mei sunt in divort si urmeaza sa facă partajul, ambele prin judecată, tata mă tot amenință că mă dă afară din casă, că e de împărțit doar intre ei 2 care sunt proprietari (eu fiind majoră si locuind aici de cand m-am nascut, având si acum buletinul pe aceasta adresa) dar mama ii tot spune că are și ea drept si avand un apartament cu 4 camere, în una stau eu, în una mama iar restul de 2 sunt ale tatălui meu (așa am considerat noi ca e 50%-50%).

Are vreun drept sa ma dea afara din casă dacă mama e de acord să locuiesc în partea ei de apartament?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ambii sunt proprietari ai apartamentului, fiecare pe cate o jumatate si partajul se face in natura atunci poti ramane cu mama ta, tatal nu va mai avea nici un drept asupra partii ce revine mamei si nu te poate alunga din apartament.
Poti sa-i amintesti si de prevederile L.217/2003, pentru prevenirea si combaterea violenţei domestice, republicată în 2014, cu md. si compl. ulterioare si ca se poate obtine ordin de protectie impotriva lui.

| mgtow a răspuns:

Tu nu beneficiezi de nimic doar intre ei se imparte. Daca au platit amandoi in instanta vor ajunge si in caz ca unul din ei banuiesc ca el a dat mai multi bani in imobil voi pierdeti dreptu si el castiga.

| JicaContra a răspuns:

Hai sa zicem ca mama ta nu are dreptul la 50% ci la 1%
ca sa te dea afara si pe tine si pe mama ta, TREBUIE sa detina absolut 100% cu alte cuvinte, dupa partaj sa cumpere partea ei si mama ta sa accepte vanzarea, si NU o poate forta sa accepte vanzarea, si abia atunci te poate da afara

se numeste cuiul lui Pepelea, povestea suna asa, Pepelea isi vinde casa unuia foarte ieftin, dar, nu vrea sa vanda si un cui, infipt in grinda, ala e de acord dupa care, dupa un timp, pleaca din casa si il lasa numai pe Pepelea sa stea in casa, pentru ca s-a saturat ca asta sa vina sa atarne o haina in cui, cand facea sex cu nevasta, noaptea tarziu, samd... cauta pe google

oricum, ai un tata de rahat sad

| Speranta12 a răspuns:

Pai si dupa divort, mama ta va mai sta in aceeasi casa cu tatal tau? Care dintre ei se va muta de acolo? CA pare ca tatal tau n-are de gand sa se mute din casa aia. Vor locui tot la comun dupa divort?

| Iuli122122 a răspuns:

Deci casa e un 100% parintii tai au 50% adica 25% mama 25% tata iar tu ai 50%... Intreaba ce avocat vrei tu asa se imparte, am trecut prin asta si stiu cum e.
Mama daca iti lasa tie partea ei tu vei avea 75% deci cine are mai mult al aluia e casa... Tatal pleaca de unde a venit. Dar i.a contravaloarea a 25%... Cand vorbim de 100% vorbim de masina, cal, vaca, usa, tot.