| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Daca esti admis la o facultate la buget, si ai bursa, dar tu din primul an, la sfarsitul semestrului 1 te decizi ca vrei sa renunti si sa mergi la alta poti fi admis tot la buget?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu faci studii deloc atunci n-ai ce plati.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi admis tot pe loc bugetat, daca faci dovada ca ai platit taxa de studii, aferenta sem.I, la prima facultate.
Conform art.142 din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| Petrica98 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si daca imi retrag dosarul inainte de inceperea cursurilor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petrica98):

Daca nu faci studii deloc atunci n-ai ce plati.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai ai dreptul să faci altă facultate ( studii de licenţă ) "la buget" decât dacă PLĂTEŞTI taxa de şcolarizare aferentă primei facultăţi ( taxa aferentă anului făcut la prima facultate )!

Deci, dacă consideri că taxa la prima facultate este mai mică decât la a 2-a facultate, atunci poţi să mergi acolo s-o plăteşti, iar Adeverinţa primită va trebui s-o depui în dosarul de înscriere la a 2-a facultate.

Toate cele bune!

| minrest a răspuns:

Statul Roman iti plateste un singur rand de studii, daca ai rezultate destul de bune. Daca ti se pare putin, alte state nu dau nici atata. Asa ca iti platesti anul facut, si iti ramane dreptul la o facultate de la buget, sigur, daca iei nota care trebuie.