| tweety21 a întrebat:

Buna TPU daca parintii mei ad depune o plangere impotriva iubitului meu eu fiind insarcinata cu el in 5luni iar putea face ceva politia iubitului meu.
Avand in vedere ca is minora, unii au sps ca nu deoarece politia nu sar baga ptk trb sa recunoasca copilul si ce face ramane copilul fara tata.
Deci ce sar intampla?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce varsta ai avut tu la data primului act sexual. Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret, nu vreau sa fac diverse ipoteze. De asemenea spune si ce varsta a avut iubitul, tot la aceeasi data.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca in ziua primului contact sexual ai avut 15 ani impliniti, partenerul tau va primi cel mult o amenda pentru corupere de minori. Daca a intretinut contacte sexuale cu tine inainte sa implinesti 15 ani, va fi judecat pentru viol.
Un infractor este anchetat indiferent daca are sau nu copii, faptul ca trebuie sa recunoasca copilul nu este treaba legii.

| ZEU93 a răspuns:

O sa fie si el minorul cuiva la inchisoare, o sa se distreze

| RAY a răspuns:

In primul rand sexul cu persoane minore se pedepseste cu inchisoarea intre 3-10 ani obligatia pentru ceva poate fi doar daca se dovedeste stiintific adica prin test adn care cam costa atunci da legea il obliga clar sa platesca asa el poate nega totul inclusiv ca a fost cu tine, ai nevoie de dovezi clare

| RAY a răspuns:

Http://www.codpenal.ro/......63288.html
1) Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare strictă de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex a cărei vârstă este între 15 şi 18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator, ori de supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.
(3) Dacă actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de către făptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea strictă de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
(4) Dacă faptele prevăzute în alin. (1)-(3) au fost săvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea strictă de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi, iar dacă pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este detenţiunea severă de la 15 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi.
(5) Când fapta prevăzută în alin. (1) a fost săvârşită în împrejurările prevăzute în art. 217 alin. (2) lit. b) ori dacă faptele prevăzute în alin. (1)-(4) au avut urmările prevăzute în art. 217 alin. (2) lit. e), pedeapsa este detenţiunea severă de la 15 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi.
(6) Dacă fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este detenţiunea severă de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce varsta ai. daca ai sub 15 ani intra imediat la puscarie.

| ywar a răspuns:

Crede-i si tu pe dansii! Sunt socati si vor ce-i mai bine pentru copilul lor. Daca eu as fi in situatia asta si tatal tau - l-as rupe cu bataia pe ala, apoi desigur as veni la tine cu parul'. Da pentru dansul - proaspat tatic putin bulau! 10 ani daca se poate. Pentru tine ti-as pune cip de acum incolo sa nu mai pleci un milimetru de langa casa. Saracii parinti se chinuie sa va creasca si voi va bateti joc de vietile si de sanatatea lor.

| Radu284 a răspuns (pentru ywar):

Eu daca as fi in locul aluia, si tu ai fi in situatia tatalui, te-as juca in picioare, ti-as rupe oasele, etc. dupa care ti-as face plangere penala pentru ca ai vrut sa ma agresezi. Si i-as spune si prietenei mele ca daca mai vorbeste cu tine vreodata, ma despart de ea.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Chiar daca nu se amesteca politia, instanta il poate condamna daca parintii tai il dau in judecata.E vorba de o pedeapsa cu executare.Cel mai bine ar fi sa rezolve pe cale pasnica cu parintii tai.

| pietrean a răspuns:

Daca nu ai stiut sa-ti tii picioarele "inchise",sper ca de acum in colo,sa tii ochii deschisi cat cepele, deoarece o sa ai multe surprize neplacute din partea acestui om.
Faptul ca a intretinut relatii sexuale cu o minora, este foarte grav, este si imoral si este pedepsit si de lege.
In cazul in care parintii tai fac plangere, o poate incurca destul de rau.Nu are nici-o legatura faptul ca el a incalcat legea(si cea morala si cea din codul penal!), cu faptul ca el nu ar recunoaste copilul.Aceasta nu este treaba celor de la Politie.Copilul,oricum nu "ramane fara tata". Daca nu vrea sa recunoasca,poate fi obligat,facandu-se testul de paternitate.Dar,fiindu-ti "iubit",s-ar putea sa-l recunoasca,chiar daca nu va casatoriti.Dar de crescut cine il v-a creste pe ala mic,cine il v-a educa, cine te v-a ajuta financiar si moral, atat pe tine cat si pe cel mic, asa cum se face intr-o familie?
Se vede dupa cum postezi intrebarea ca nu esti deloc pregatita sa infrunti viata de cuplu, nu esti destul de matura.Ai legat scoala de gard si ai cazut in plasa primului baiat,care a fost dispus sa-si lase "mostenitorii"pe unde apuca.
Deci, o poate pati destul de rau(dar mai rau decat ai "patit-o" tu, nu cred!), daca parintii tai fac o plangere.
Macar asculta-ti parintii de acum in colo! Ei iti vor fi mereu aproape, pe cand "iubitul"...

| grab a răspuns:

Depinde cat de minora esti.
depinde si de cat de sigur este el ca ar fi tatal.
mai bine negociati o pensie alimentara frumoasa si aia e. data viitoare prezervative.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| tweety21 explică:

Deci noi vrem acest copil, el stati linistiti voi ca nu e genu sa ma lase.
Daca voi vi s.a i tamplat, stati calmi ca eu nu sunt fufa sa ma duc la orcare daca a-ti stii despre ce e vorba nu a-ti mai vb asa.
Deci eu v-am intrebare daca i s-ar intampla ceva daca eu tin cu el si spn ca ao eu am vrut.
Pe el nu il arde focu de inchisoare ca e constient ca daca ai mei is incapatanati asta e, dar pe mine ma intereseaza.
Pentru el ce conteaza e sa fim amandoi, intrebare e daca eu le spn la politisti ca eu am vrut si chestii din asta i se mai poate ibtampla ceva.
Vreau raspunsuri serioase nu mistouri
Funda, si multumesc anticipat!

| tweety21 explică:

Ce pensie alimentara, noi nu ne-am certat suntem impreuna si vom ramane impreuna