| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp m-am apucat de video blog și conținutul pe care îl postez pe YouTube, este legat de clipuri amuzante pe care le interpretez, gen DaniPeNet, Mikey Has etc, și din cauza video-urilor găsite iau copyright, există legi sau metode prin care să evit drepturile de autor și să pot genera bani din munca mea? Cineva care are cunoștințe de avocat...

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Nu e "fain user" e "fair use"...
Uite aici cam ce poti si ce nu poti sa faci: http://fairuse.stanford.edu/overview/fair-use/what-is-fair-use/

In legatura cu contestatiile de la youtube, poti trimite un raspuns de genul ca e fair use (daca e), dar e foarte probabil ca Youtube sa nu iti restaureze videourile respectie. E la latitudinea lor.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista asemenea legi, dimpotriva, exista L.8/1996, privind dreptul de autor, care te obliga sa-l respecti si pedepseste incalcarea acestuia.
Daca vrei sa obtii bani din munca ta atunci posteaza continut creat de tine sau poti folosi continutul gratuit.

| Anonimul1121997 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Majoritatea conținutului ii creat de mine, mai puțin clipurile pe care le iau de pe YouTube, Facebook sau orice altceva, și din cauza lor iau copyright, pentru 30-45 secunde (cel mai lung timp la care am luat copyright), nu exista metode să evit asta?

| Radu284 a răspuns:

Daca vrei sa eviti drepturile de autor, atunci pune toata munca ta in domeniul public. Nu vei mai ave aniciun drept de autor... Daca nu asta vrei, atunci invata sa te exprimi corect.

In functie de cat din clipul original bagi, si cat de mult comentezi pe tema lui, si ce fel de comentarii faci, etc. etc. atunci se poate considera "fair use" si ai voie sa incluzi alte clipuri. Daca este fair use depinde de multi factori, si nu exista intotdeauna o linie clara de demarcare.

| Anonimul1121997 a răspuns (pentru Radu284):

În legătură cu răspunsul dumneavoastră... din clipurile originale bag o perioadă scurtă de timp ( 10-15 secunde și rar peste un minut ), pe tema lui inițială nu prea vorbesc pentru ca interpretez clipul într-un mod amuzant, iar despre comentarii la fel, 1-2 secvențe de 5-10 secunde, tot pentru a aduce un zâmbet celui care se uită, până la urmă astea sunt scopul clipurilor mele, să fac oameni să râdă, dar foarte mult mă interesează cum să pun problema,, fain user'' YouTube-ului într-o contestație la un video la care am luat copyright descriind și detaliile de mai sus, mă puteți ajuta?

| Anonimul1121997 a răspuns (pentru Radu284):

Scuze de,, fain,,, îi din cauza autocorectorului. Și vă mulțumesc foarte mult pentru detalii. Am mai cautat informații și am mai găsit ceva despre utilizarea loiala, dumneavoastră nu știți ceva despre asta?

| Radu284 a răspuns (pentru Anonimul1121997):

Nu e "fain user" e "fair use"...
Uite aici cam ce poti si ce nu poti sa faci: http://fairuse.stanford.edu/overview/fair-use/what-is-fair-use/

In legatura cu contestatiile de la youtube, poti trimite un raspuns de genul ca e fair use (daca e), dar e foarte probabil ca Youtube sa nu iti restaureze videourile respectie. E la latitudinea lor.