| Bogdan_9316 a întrebat:

Din pacate am 10 clase nu am putut sa mai continui. am 17 ani, mi-as dori sa continui, dar nu stiu daca se mai poate sad

As vrea sa plec la 18 ani in legiunea straina, sau sa ma fac sofer pe tir.
Ca sofer pe tir ce studii trebuie sa ai? ca acum se zice ca 8, dupa aia 10...

Funda! MUltumesc!

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Poti sa termini liceul facandu-l la seral daca trebuie sa ai si un job pe langa. Stiu oameni cu familie, cu copii, cu servici si tot fac seralul, deci sigur vei putea si tu. Pentru soferie de tir trebuie niste examene, ceva experienta ca sofer, bani pentru examene si scoli pe categorii, multa legislatie de invatat etc. : http://www.soferdetir.ro/carti-examen-auto-teste-legislatie
Succes

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti continua studiile liceale.
Pentru conducator auto nu se cer conditii de studii, important este sa stii citi si scrie.
In schimb trebuie sa ai varsta minima prevazuta pentru categoria respectiva, pentru tir aceasta este de 21 de ani.

| bogdan324 a răspuns:

Din cate stiu trebuie sa ai minim 10 clase deci te poti face sofer, si asa sunt multi asa zisi ''primari'' care nu ai nici bacul luat...

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Poti sa te re-inscri. Fa tu 12 clase si mai vezi tu. Nu oricine e primit in legiunea straina. Sa mergi in franta deampixul, sa dai testul si sa pici... costa. Rata de calificare este 1 din 11. Ai mai mari sanse sa-ti iei bacul!