| smexhy a întrebat:

E voie sa treci pe orice strada pe care cirucla masini daca te asiguri inainte sa treci sau e strict ilegal oricare ar fi situatia, de exemplu seara la ora 3 cand nu e nimeni? Multumesc, asi aprecia raspunsuri argumentate.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Traversarea drumului public de către
pietoni
se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate şi semnalizate corespunzător, iar în lipsa acestora, în localităţi, pe la coltul străzii, numai după ce s-au asigurat că o pot face fără pericol pentru ei şi pentru ceilalţi participanţi la trafic."
Nerespectarea acestor reguli constituie contraventie si se sanctioneaza cu 2 sau 3 puncte amenda, in prezent amenda este de la 195 lei la 292, 50 lei.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca este ilegal, legea nu se aplica doar la o anume ora. Legal e sa traversezi doar pe trecerea de pietoni sau pe la coltul strazii

| mihai69 a răspuns:

Crezi că legile sunt valabile doar între anumite ore?!?

| smexhy explică:

Mulțumesc de răspunsuri, dar daca există o zebra da e la 500+ metrii si trec pe unde logic e mult mai convenabil, pot fi taxat?

| suntserios a răspuns (pentru smexhy):

Legea e lege, logica e logica

| Wehrmacht a răspuns (pentru suntserios):

Din pacat, in Romania nu se impaca. Daca ma iau dupa idiotenia aia fac vreo 2km sa ajung la magazinul aflat la aprox. 100.

| Ioandelasal a răspuns (pentru smexhy):

Da, daca esti prins de politie.

| suntserios a răspuns (pentru Wehrmacht):

Si ce te face sa crezi ca in alta tara exista treceri de pietoni la fiecare suta de metri? Iar in tarile mai civilizate daca te arde o amenda de genul nu mai traversezi a doua oara, faci si 10 km.

Dar na, asa suntem noi romanii, vrem numai drepturi, obligatii pauza, si cand ni se aduce aminte ca avem si obligatii aruncam cu noroi, ca Romania e de rahat.

| smexhy explică:

Pai voi mergeti pe jos 500m pentru ca acolo e cea mai aproape zebra sau treceti pa unde ii mai aproape?