| anonim_4396 a întrebat:

fac 18 ani in ianuarie si trebuie sa imi fac buletinul. Cand trebuie sa merg sa mi-l fac? Se poate merge si cu 2 saptamani inainte sa implinesc 18 ani sau numai dupa ce am implinit 18 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Preschimbarea cartii de identitate (nu se mai fac buletine de vreo 20 de ani) se poate face cu cel mult 180 de zile inainte de expirare, asa ca te poti duce de pe acum sa ceri preschimbarea. Termenul lmita este cu 15 zile inainte de expirarea valabilitatii.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Atunci as merge luni sau marti. Nu stii cumva daca se lucreaza sau nu in acele zile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Luni si marti se lucreaza. Nu se mai lucreaza incepand din 24.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate :)

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Atunci as merge marti sau luni. Nu stii cumva daca se lucreaza sau nu in acele zile?

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

DA, în 22 şi 23 decembrie se lucrează, deci, poţi merge happy

O seară frumoasă.

| Yonutz_Laurentiu_1995 a răspuns:

Numai cand implinesti 18 ani