| Dany_Sf_2000 a întrebat:

Imi puteti spune un loc de munca din Targu Mures la care te angajeaza de la 14 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista asa ceva. Te poti angaja singur numai de la varsta de 16 ani si numai cu acordul parintilor de la 15 ani. Nici o firma nu risca, angajarea unui minor sub 15 ani constituie infractiune, conform Codului muncii, citez:
"ART.265.(1) Încadrarea în muncă a unui minor cu nerespectarea condiţiilor legale de vârstă sau folosirea acestuia pentru prestarea unor activităţi cu încălcarea prevederilor legale referitoare la regimul de muncă al minorilor constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

1 răspuns:
| SomnoroasePasarici a răspuns:

Da stiu eu nu trebuie sa faci mare lucru decat sa stai degeaba si sa arunci cu privirealaughingCum naiba nu se poate pana la 18 macar 17 si ceva da tu vrei 14