| anonim_4396 a întrebat:

In vara asta fac 14 ani si mă întrebam daca as putea sa-mi fac buletinul mai devreme sau mai târziu pentru ca vreau sa merg in vacanța la bunica.Ma puteți ajuta?
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Inovssakura a răspuns:

Iti faci buletinul cu 10 zile sau mai mult inainte de a implinii 14 ani. E atat de simplu. Cand ti-l faci oricum iti zice sa revii in 10 zile(eu asa tin minte) deci de ce nu il ridici chiar cand ai implinit 14 ani. Te duci la politie si le zici exact asa; ca vrei sa mergi la bunica si nu ai cand sa il faci. Nu o sa iti taie gatul. Ba mai mult: e mult mai convenabil sa il faci inainte decat sa il ai tarziu ca poate cine stie te prinde cineva si iti cere buletinul... Deci cum am spus...ti-l faci inainte si il ridici chiar cand ai implinit 14 ani si poti pleca la bunica. Oricum bunica mai poate astepta bultinul e mai important

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prima carte de identitate se face numai dupa implinirea varstei de 14 ani si trebuie sa depui actele in cel mult 15 zile de la implinirea varstei, asa prevede OUG 97/2005, republicata in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.12.(1) Începând cu vârsta de 14 ani, cetăţenilor români li se eliberează acte de identitate.
(2) În termen de 15 zile de la împlinirea vârstei prevăzute la alin. (1), cetăţenii români sunt obligaţi să solicite eliberarea actului de identitate."

| neutrino a răspuns:

Problema cu buletinul o poti rezolva si cand te intorci din vacanta, dar mai bine duci acum actele necesare si-ti ridici buletinul atunci cand te vei intoarce.

| CeTrebuieSaScriuAici a răspuns:

Nu poti sa-ti faci buletinul mai devreme de 14 ani in mod sigur.