| Lucyamaria a întrebat:

Buna TPU.ro sad

Am o foarte mare problema. Personal am fost o victima de violenta la domiciliu...dar acum nu mai sunt.Problema este ca prietena mea pare a fi. Tatal ei lucreaza pe tot timpul saptamanii si vine acasa doar in week-end. Din ce mi s-a povestit, el face foarte urat la bautura si devine agresiv...au fost momente in care acest "tata" a lovit mama prietenei mele si a amenintat-o chiar si cu moartea...Se imbata destul de des si vorbeste foarte urat cu fiicele lui.Acum vreo 2 saptamani prietena mea mi-a povestit ca a vrut sa doarma cu el asa cum doarme orice copil cu tatal lui. Tin sa mentionez ca prietena mea are 13 ani. Si cam pe la vreo 3:00 el incepe sa o pipaie si sa ii traga pijamaua in jos urmand probabil sa o violeze daca ea, nu ar fi mormait (era prea speriata sa tipe) doar ca sa vada ca nu dormea. Chestia e ca ea a povestit tot mamei sale dar ea nu a crezut-o. Peste cateva zile s-a intamplat la fel si cu sora ei si in acel moment mama lor a inceput sa le creada...Cel mai rau lucru e ca "tatal" lor are o gramada de prieteni in o multime de tari si regiuni ale Frantei. Cum locuiesc in Franta si prietena mea la fel, lor le este frica sa apeleze la politie din cauza agresivitatii tatalui. Le-a amenintat de multe ori cu moartea si mamei lor ii este frica ca daca apeleaza la politie pentru ca ea pretinde ca el o sa le gasesasca oriunde ar merge si scopul ar fi doar ca una din ele sa fie moarte. Povestea e foarte serioasa si am nevoie de sfaturi pentru a convinge prietena mea, sora ei si mama ei ca este ok sa apelezi la ajutorul politiei oricat de grava este situatia. In plus am auzit ca exista o chestie (nu stiu cum se numeste) care interzice unei persoane sa fie la mai putin de 100/500 de metri de tine...Gen lui ii este interzis sa se apropie de tine.Cum as putea sa le ajut? Ideea lor ar fi fost de plecat in Austria si sa nu mai stie nimeni de ele. Dau FUNDA! Orice!

Răspuns Câştigător
| Toxi2KWorld a răspuns:

Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa anunte politia sa le spuna tot ce s a intamplat si apoi politia va lua masuri si se poate chiar sa ii interzica cum ai spus tu mai sus sa se apropie la mai putin de 100 de metri distanta, poti sa le spui chiar sa si il inregistreze in timp ce le ameninta fara ca el sa vada cu telefonul mobil sau cu orice altceva ca dovada impotriva lui, in fine deci cel mai bine este sa spuna la politie sper ca ti-am fost de ajutor si sper sa se rezolve! :*

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca pleaca este parasire de domiciliu si poate ramane fara copii. Sa ramana si sa mearga la politie si sa specifice in cerere ca solicita ordin judecatoresc de interdictie.

| pufulescu a răspuns:

Deci tu trebuie sa le convingi ca sunt in pericol? Pai spune-le sa se dea cu capul de perete si sa inteleaga ca una este in pericol sa capieze de la batai si alta sa ramana cu sechele fizice si psihice in urma unui viol la 13 ani.

| Robert_Alex_1998_BJe0 a răspuns:

Fii atent, primul lucru pe care trebuie' sa-l faci in momentul asta este sa te lasi de droguri, dupa aceea o sa vezi ca totul revine la normal.