| Bogdan_9316 a întrebat:

Tocmai mi-am luat un spray lacrimogen, de asta : http://postimg.org/image/ooqq8qw1j/, vreau sa stiu, e bun de ceva? sau e asa de forma? Am 17 ani, daca in caz ca-s atacat si dau cu spray, sa chem politia?
Funda!
Vreau sa stiu daca ati folosit spray si daca e bun, sau care e senzatia atacatorului cand e dat cu spray, mai poate sa te loveasca? cade jos? fuge? orbeste?

Funda, repet!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sprayul trebuie folosit strict numai pentru autoaparare.
In cazul in care il folosesti in alte conditii, vei fi cercetat si sanctionat penal sau contraventional, in functie de imprejurarile si urmarile faptei. Atentie! Conform codului penal de la 16 ani in sus raspunzi legal ca un major. Cat priveste spray-ul, din propria-mi experienta, pot sa spun ca ustura de-ti vine sa sari in sus pana in cer. Si nu dureaza 5 minute ci cel putin o ora. Eu mi-am pus pe mana si m-a usturat o jumatate de ora.