| mariaadriana a întrebat:

Va rog sa ma ajutati intr-o problema: In cat timp se plateste taxa de timbru judiciar si unde? Daca nu ai bani sa platesti toata suma, cui te adresezi? Mentionez ca taxa de timbru reprezinta suma stabilita prin hotarare judecatoreasca. Astept un raspuns cat mai repede. Va multumesc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Taxa judiciară de timbru nu reprezintă suma stabilită prin hotarare judecătorească(acelea sunt cheltuielile de judecată) ci suma care se plateşte de către reclamant odată cu depunerea cererii de chemare în judecată (dacă o depune la registratura instanţei) sau se plateşte până la primul termen (daca se trimite prin poşta).
Dacă nu dispui de banii necesari poţi solicita instanţei să te scuteasca de plata acestei taxe ori să-ţi acorde o reducere, de asemenea poţi solicita ajutor public judiciar, conform OUG 51/2008. Numai bine!