| borsamm22 a întrebat:

Buna unde as putea afla daca am interdictie in belgia pentru ca am avut o problema cu politia (este vorba despre un furt dintr-un magazin dar le.am zis ca n-am avut intentie. In cele din urma mi-au dat drumul, nici macar amenda nu mi-au dat) si mi-a luat amprente si mi-a facut poze si mi-a zis ori ma inregistrez la primarie ori plec din belgia, eu le-am zis ca is in vacanta de aproape o luna ei au zis sa plec cat de curand. Dar eu fiind cetatean european cred ca am voie sa stau in vacanta cat vreau, cand ma va opri a doua oara le spun ca sunt in tranzit.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti afla de la politia belgiana sau de la politia de frontiera.
Daca aveai interdictie ti-ar fi comunicat in scris.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu poti sa stai cat vrei, poti sa stai maxim trei luni. Daca dupa astea trei luni, te prinde vreo autoritate, vei avea interdictie, te pot da afara din tara pentru ca ai stat peste limita legala.
Daca te va mai opri a doua oara in urmatoarele doua luni si spui ca esti in tranzit trebuie sa le dai un numar pe care il primesti de la primarie, pentru a demonstra ca esti in tranzit. Daca nu il ai, s-ar putea din nou sa fii nevoit sa pleci din tara fortat.