| ROXANA_5279 a întrebat:

Am 16 ani, De 1 an si jumatate am o relatie cu un baiat de 35 de ani,pe parcursul acestor ani parintii mei au aflat, desigur ca nu au fost de acord cu el si m-au duc cu forta la politie si de acolo seful de post mi-a impus sa ma duca parintii la control.De cand parintii mei au aflat de relatia mea cu el,tot timpul e scandal,, as dori sa va intreb daca de la varsta de 16 ani impliniti pot pleca de acasa pe propria raspundere,sa stau cu el, fara ca parintii mei sa depuna reclamatie pe numele lui...Pot sa fac o declaratie ca vreau sa stau cu el? Ajutati-ma ca vreau cu orice pret sa ma mut cu el

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Sexul cu un minor peste 15 ani nu este pedepsit, decat daca intra la alte infractiuni (prostitutie, proxenetism, etc.).

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legii, de regula, domiciliul minorului este la domiciliul parintilor si acestia au dreptul sa solicite intoarcerea minorului la domiciliul lor, prin intermediul instantei de judecata. Aceasta va hotari tinand seama de probele administrate, inclusiv parerea minorului.
Fata de aceste prevederi poti pleca sa stai cu iubitul dar parintii au dreptul sa ceara revenirea la domiciliul lor.
P.S.Gandeste-te bine ce faci si judeca si cu creierul. Esti sigura ca vei putea sta mult timp cu respectivul si ca acesta te va intretine si iti va asigura viitorul?

| Adry05 a răspuns:

Esti doar un copil, stiu ca pare totul frumos si roz dar e doar o aparenta. O astfel de relatie are foarte mici sanse de reusita pe termen mai lung din cauza diferentei de varsta. Pentru faptul ca esti si minora, parintii tai il pot reclama si poate chiar sa ajunga la inchisoare pentru corupere sau orice motiv ii mai gasesc.
Nu ai voie sa faci nicio declaratie sau altceva ca sa te muti cu el pentru ca esti minora si nu poti sa iei cam nicio decizie fara parintii tai.

| OoBunnyoO a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa te detasezi putin de situatie si sa privesti din ansamblu. Intre voi doi exista o diferenta de varsta uriasa. Omul asta ti-ar putea fi tata. Psihologic vorbind, acest om este aproape un pedofil, avand in vedere ca aveai 14 ani jumate cand ati inceput relatia, iar el avea 33. Un om la 33 de ani ar trebui sa se gandeasca sa isi intemeize o familie, sa stea cu o femeie pusa pe picioarele ei, matura si independenta financiar. Nu este normal sa se uite la fete cu o varsta atat de mica. Iti pot garanta ca un om de genul asta, in momentul in care tu vei avea peste 25 de ani, poate chiar si mai devreme, va incepe sa se uite din nou dupa pustoaice de 15 ani. Pentru ca oamenii care au astfel de preferinte, care se refera la diferentele uriase de varste, vor fi mereu prinsi in tipare. La fel ca si gerontofilii, care vor fi in permanenta atrasi de persoanele mult mai in varsta decat ei.
Tu acum te afli intr-o alta etapa a vietii decat el. La un moment dat, vei vrea sa iesi in lume, vei vrea sa te distrezi cu colegii de liceu/facultate..nu o vei putea face cu un barbat atat de mare. La un moment dat interesele date de diferenta asta uriasa de varsta vor incepe sa creeze probleme in relatie. Trebuie sa te gandesti foarte bine atat pentru prezent cat si pentru viitor si sa ai grija ca alegerile pe care le faci nu se vor intoarce impotriva ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiat de 35? Barbat in toata firea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o naiva. O sa regreti. Stai acasa, vezi-ti de scoala. Esti prea mica, nici macar nu intelegi mentalitatea unui barbat de 35 de ani, nici macar nu are ce vedea la tine, in afara de pasarica, pentru ca sincer, esti un copil. Si-a gasit fraiera

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Trebuie schimbat domiciliul si momentan pana la 18 ani esti sub custodia lor. Ce zici tu sa fugi cu acte in regula e cam greu

| Daniellllll1 a răspuns:

Tu iti bati joc de mine? Cum sa fii impreuna cu unu de 35 de ani, cand tu ai 16? wtf.

| Nonameagain a răspuns:

Nu, nu poti. Esti minora.
Dar cum mama dracului te-ai incurcat tu cu unul care e aproape de varsta tatalui tau? De la ce varsta ai inceput relatia cu el? (pe parcursul acestor ani...). E un ordinar care te foloseste pentru ca nici una de varsta lui nu te acepta. Si va deveni gelos pe tineretea ta, pe colegii tai, pe oricine te va privi. Vei avea o viata de cosmar.