| Andreea1896 a întrebat:

am 20 de ani si pe 31 august voi avea prima sedinta la judecatorie pentru pensia de intretinere, parintii au divortat iar tatal nu imi da nici un ban, singurii bani au fost doar 4 milioane in 9 lunihappy de la el, de restul s-a ocupat mama. L-am dat in judecata dar s-a tot amanat din cauza lui ca a tot depus cereri peste cereri ba sa nu-mi dea deloc, ba sa-mi dea mai putin pe motiv ca are rata(ceea ce nu ma intereseaza pe mine, i s-a respins). Am avocata dar mi-a dat un raspuns nu foarte clar, fiind studenta nu am un venit, nici bursa sociala absolut nimic, as vrea ca pe timpul verii sa lucrez 2-3 luni(cat pot) dar avocata mi-a spus ca nu as putea sa lucrez cu contract deoarece mi se poate anula pensia (pe care inca n-o primesc, urmeaza pe 31 august sa se stabileasca ce si cum), dar m-a sfatuit ca daca totusi lucrez sa fac in asa fel sa nu afle el, ceea ce este aproape imposibil: locuieste aici + prieteni si rude, deci chiar se poate sa pierd pensia alimentara datorita unui contract de munca pe durata limitata pentru 2 -3 luni? In cererea depusa la tribunal am mentionat ca se ocupa OCAZIONAL de mine (referindu-ma la acei 4 mil, din care 115 lei ma costa doar caminul, eu nu traiesc ocazional...)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia nu se anuleaza fiindca lucrezi ocazional, atata timp cat esti studenta. Tot ce se poate hotari de catre judecator este ca sa nu-ti plateasca pe lunile in care lucrezi, avand in vedere ca intretinerea se acorda si potrivit nevoilor intretinutului si, daca lucrezi, inseamna ca iti acoperi cheltuielile si nu esti in nevoie pe perioada cat lucrezi.
Dupa mine este un tata de nimic, ar fi trebui sa-ti plateasca pensia de bunavoie si nu sa fii silita sa-l actionezi in judecata.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Este un tata de nimic pentru ca nu vrea sa platesca unu copil MAJOR de 2 ani?
Asta se numeste sclavie, sa fi obligat sa intreti pe cineva cu forta! Numai in tari aproape comuniste ca Romania exista asa ceva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Asta o crezi tu, eu sunt de alta parere. Chiar daca nu as fi, legea este in sensul celor spuse de mine.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Stiu ca asta este legea, si daca mi s-ar intampla mie, as da in judecata statul roman, pentru ca este furt impus de stat, si aproape de sclavie.

| Andreea1896 explică (pentru Radu284):

Dragule, decat sa mananci rahat aiurea in necunostinta de cauza mai bine taci. Nu este vorba de nici o sclavie, daca eu acum la 20 de ani ii cer pensie alimentara pentru toti cei 20 de ani in care nu a facut altceva decat sa isi vada propriul interes si de burtica lui, sau ca am muncit in timp ce aveam bacul (era normal nu?) sau faptul ca am muncit in ultimele 2 veri, ghici ce de 2 ani de cand sunt majorahappy sau ca in fiecare vara de dinainte de 18 ani stateam acasa si faceam curat si mancare pentru toata familia...asta nu e slavie nu? e normal nuuuu? e normal sa divortezi dupa 20 de ani si toate pentru ca vezi doamne singurul lui copil a vrut la facultate cand el a vrut ca acel copil sa-i stea in casa si sa ii plateasca chirie(vorbele lui) nu? asta nu sclavie happy asta e normal pentru niste dementi ca voi...singurul lui copil care a ajuns la o facultate buna, la stat si isi vrea drepturile happy macar acum cativa ani happy

| Andreea1896 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Andreea1896):

Nu te enerva pentru debili si rebuturi facute la betie.

| Radu284 a răspuns (pentru Andreea1896):

Nu mi se pare sclavia sa faci mancare si curat, pentru ca toti mebrii familiei trebuie sa contribuie cu ceva. banuiesc ca el aducea bani in casa, nu?

De ce crezi tu ca ai avea dreptul (moral, ca din nefericire legal va decide judecatorul) sa primesti bani nemunciti de la cineva care nu vrea sa ti dea?

| pufulescu a răspuns (pentru Radu284):

Mai baiatule, si eu sunt baiat deci nu fac pe feminista pe aici, fata asta este si COPILUL LUI deci de aia sa plateasca! I-a placut sa fie "barbat", sa aiba femeie si copil, acum sa scoata banii din buzunar. Stia ca nu are bani? Nu trebuia sa faca un copil, cum n-am facut nici eu la varsta mea!
Gandeste-te ca in Europa asta care va place voua asa mult dupa divort platesti inclusiv pensie de intretinere fostei sotii, si tu te vaiti de o pensie alimentara!?

| Radu284 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Asta era legata de raspunsul meu?

| Radu284 a răspuns (pentru pufulescu):

Auzi, de ce crezi ca ai dreptul sa fi intretinut de cineva dupa 18 ani?

Si de ce anume zici ca imi place mie Europa? Ma cunosti tu? Stii care sunt punctele mele de vedere in legatura cu Europa?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Radu284):

E legata de cei care nu respecta legea si cei care instiga la nerespectarea ei. Asta duce la incalcarea libertatilor tale si ale mele. Daca nu pricepi si vrei sa-ti ridici nivelul nu raspund decat la intrebari. Teoria si morala nu cade bine nimanui asa ca nu pot sa dau buznna neinvitat in viata si gandirea ta pentru ca e incalcare de libertate. Sunt dispus sa iti demontez criticile prin rationamente sau sa te aprob daca ai argumente.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Radu284):

Drepturile sunt date prin lege si nu se discuta. Legea este cel putin in principiu aparatoarea libertatilor, cea in speta cu siguranta iti apara libertatile tale in momentul in care cel de alaturi isi aroga libertati care le incalca pe ale tale.

| Radu284 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

A, suntem fanul legii, nu a moralitatii.
Deci de exemplu, pe vremea nazistilor, daca legea iti dadea dreptul sa ocupi casele evreilor dusi in lagare, sau executati la marginea satului, era super ok?

Adica, e ok sa iei de la altul cu forta?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Radu284):

Legea prietene este pentru 2 categorii - 1-Pentru cei care sunt capabili sa priceapa rationamentul ei ( nu e cazul tau ), 2- Pentru cei care nu inteleg si nici nu incearca dar trebuiesc aparati de ei, de altii si pe altii de ei pentru ca dauneaza grav prin inconstienta lor. Cat despre nazisti si evrei e off topic dar iti pot spune ca mai ai mult de citit despre cum se invarte lumea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Radu284):

" Adica, e ok sa iei de la altul cu forta? " Ce ai spune daca in loc sa ia de la Culita care i-a placut sa dea din cwr si s-a lepadat de copii ar lua statul de la tine ca sa creasca acesti copii? Asa e bine? Daca tu nu ai sau ai copii dar mai cresti inca vreo 5 a fwtaciosilor din cartier pentru ca statul nu l-a responsabilizat pe cel biologic ci trebuie sa te impovareze pe tine de biruri pentru ei si sa-ti ingradeasca libertatea esti mai multumit?

| Radu284 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ma, da' cine esti tu manca-ti-as de le stii tu pe toate si altii nu le stie?
Ti-a dat tie dumnezeu autoritate speciala sa intelegi legea si rationamentul ei, sau ce?

Si cand o sa citesti tu macar un sfert din cat am citit eu despre subiectul asta, sa mai vorbesti. Pana atunci, poate vi cu un argument rational la ce am scris eu.

| Radu284 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Aici nu vorbeam de copii, vorbeam de adulti.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Radu284):

Multumesc, acum am citit mai bine cu cine vorbesc, ma retrag cu respect.

| pufulescu a răspuns (pentru Radu284):

Are dreptul fiindca asa e legea, si mi se pare o lege normala, printre putinele normale chiar! I-a placut lui nenea acela sa lustruiasca ciomagul, acum sa plateasca. Cui nu-i convin legile i se prezinta 2 optiuni, ori pleaca din tara desi ti-am zis ce varianta il asteapta ori sa puna mana pe bata sa rastoarne sistemul.
La partea a 2 a nu insist cu vreun raspuns, vad voi romanii ca sunteti pro-EU cand va convine voua;-)

| Radu284 a răspuns (pentru pufulescu):

Ok, argumenteaza de ce ti se pare normal sa trebuiasca sa platesi lunar bani unui adult, cu care nu te afli in nicio relatie comerciala, si caruia nu ii datorezi nimic (ban din contra, el iti datoreaza).

P.S. Eu probabil ca o sa plec in cativa ani, si nu cred ca o sa ii fie tarii mai bine fara mine.

| pufulescu a răspuns (pentru Radu284):

:-))) buna faza! Trebuie sa platesti pentru ca e copilul tau, tu l-ai facut. Asta e singurul argument! Nu te-a obligat nimeni sa il faci, prin urmare fiind alegerea ta este si obligatia ta sa il ajuti nu pana la 25 de ani ai lui ci pana in ziua in care mori tu.

| Radu284 a răspuns (pentru pufulescu):

De ce ar fi asta obligatia mea? Daca l-am facut si crescut pana este adult, de ce sa muncesc pentru el toata viata? Obligatia unui parinte este sa-si creasca copilul pana se face mare, nu sa-l intretina toata viata.

| pufulescu a răspuns (pentru Radu284):

Trebuie sa muncesti pentru el fiindca prezenta lui pe aceasta lume este opera ta! Tu, prin actiunile tale ai condus la aparitia acelei fiinte! Nu am zis ca pana la moarte sa traiesti cu paine si apa si sa ii dai copilului toti banii, dar nici sa faci ca trenul in gara ca iti cere bani dupa ce a implinit 18 ani iar nu mi se pare corect!

| Radu284 a răspuns (pentru pufulescu):

Deci un adult poate sa isi joace toti banii la pacanele, si apoi sa vina la tine sa iti ceara in plus, pentru ca tu l-ai facut? Wow, ce mod de gandire bun happy

| Andreea1896 explică (pentru Radu284):

Radule, cand vei ajunge laq inteligenta mea, sau a celor de aici sa ne cauti ok? singur ai zis ca e obligatia parintelui sa il cresti pana creste mare, nu te-ai gandit nici o secunda ca 1. am fost data mai tarziu la scoala deci clar nu termin scoala strict la 18 anihappy iar 2. spre deosebire de el, tu si multi ca voi chiar am reusit si sa intru la facultate de stat in ciuda "pidicilor"...asa ca, nu eu m-am facut ci el M-A FACUT PE MINE concluzie, sa plateasca fortat de tribunal daca nu e fortat de sentimente happy cat despre tine...imi e mila de tine si de copiii tai, daca ii ai, eu una incerc sa fac o scoala mai buna ca sa pot oferi copiilor mei un trai mai bun, ceea ce voi reusi intr-o zi si sper ca intr-o buna zi sa realizeze cat de tampit a fost, doar ca va fi prea tarziu. Asa ca inainte sa mai lasi vreun comentariu inutil pe aici (caci nu asta a fost scopul intrebarii) poate gandesti si tu de 100 de ori inainte sa vorbesti, eventual sa te pui in locul meuhappy Eu una incerc sa fac o diferenta cat traiesc macar sa traiesc bine eu si familia mea, dar nu prea inteleg scopul tau in viatahappy

P.s am terminat liceul la 19 ani jumate laughing poate imi spui tu unde, cum si din ce sa traiesc un an jumatate, timp in care aveam scoala si un amarat de bac de dat, pe mine sincer nu prea ma duce capul asa ca lumineaza-ma tu maestre happy

| Andreea1896 explică (pentru Radu284):

Si doar pentru ca tu joci la pacanele nu inseamna ca toti sunt la fel de prosti ca tine happy daca tu procedai asa nu inseamna ca eu sunt ca tinewinking

| Radu284 a răspuns (pentru Andreea1896):

Auzi fa, sa stii ca si eu pot sa te insult, ca nu imi e greu.
Tu pana acum ai trait ca un parazit, doar luand de la societate. Nu ai dat nimic inapoi, nu ai produs niciun ban.

Eu, asa, fara facultate, platesc cativa profesori din impozitul meu. Daca nu eram eu si astia ca mine, acum o cam sugeai, asa ca gura mica.

P.S. Daca vrei o discutie normala cu mine, atunci ti-as sugera sa vorbesti civilizat si fara jigniri.