Întrebare recomandată | ioanav1996 a întrebat:

Am aproape 20 de ani si sunt luata in plasament. Deocamdata urmez o facultate si as fi interesata de un loc de munca. Intrebarile mele sunt urmatoarele: Daca sunt in plasament, am dreptul de a lucra cu carte de munca? Persoana care m-a luat in plasament(bunica mea) o sa mai primeasca salariul? eu primesc un ajutor de la stat de 600 de lei ( bani de mancare, etc), daca ma angajez, o sa mai primesc acesti bani? Eu am dreptul la plasament pana la 26 de ani, daca fac nunta/ copil la 24 de ani voi mai primii acesti bani?
multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.272/2004, rep. in 2014, citez:
"ART.55.(1) Copilul beneficiază de protecţia specială prevăzută de prezenta lege până la dobândirea capacităţii depline de exerciţiu.
  (2) La cererea tânărului, exprimată după dobândirea capacităţii depline de exerciţiu, dacă îşi continuă studiile o singură dată în fiecare formă de învăţământ de zi, protecţia specială se acordă, în condiţiile legii, pe toată durata continuării studiilor, dar fără a se depăşi vârsta de 26 de ani.
  (3) Tânărul care a dobândit capacitate deplină de exerciţiu şi a beneficiat de o măsură de protecţie specială, dar care nu îşi continuă studiile şi nu are posibilitatea revenirii în propria familie, fiind confruntat cu riscul excluderii sociale, beneficiază, la cerere, pe o perioadă de până la 2 ani, de protecţie specială, în scopul facilitării integrării sale sociale. Acest drept se pierde în cazul în care se face dovada că tânărului i s-au oferit un loc de muncă şi/sau locuinţă cel puţin de două ori, iar acesta le-a refuzat ori le-a pierdut din motive imputabile lui."
Fata de aceste prevederi rezulta ca beneficiezi de masura plasamentului atata timp cat urmezi facultatea si nu ai surse de venit. Daca te angajezi cu carte de munca o sa ai o sursa de venit, asa ca nu mai beneficiezi de masura plasamentului, la fel daca te casatoresti si nici bunica ta nu o sa mai primeasca acea suma. Si dreptul la plasament nu este pana la 26 de ani ci pana la terminarea studiilor, fara a putea depasi 26 de ani, chiar daca n-ai terminat studiile.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Du-te direct la sursa si intreaba--- fie la:
*biroul relatii cu publicul al Agentiei judeteane pentru plati si inspectie sociala( din judetul tau de domiciliu)
* fie la DGASPC (Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului) din judetul tau la serviciul "plasamente familiale".
*fie la biroul de asistenta sociala de la primarie

p.s. Cred ca macar una din cele 3 institutii va fi in masura sa-ti dea informatiile necesare tie!
In link, gasesti o lista cu datele de contact ale Agentiilor judetene pentru prestatii sociale:http://singuracasa.ro/_images/img_asistenta_sociala/Adrese%20AJPS1.pdf

| RAY a răspuns:

Banii vin atata timp cand esti la scoala simplu indiferent daca ai copii, casatorita legii nu-i pasa ce faci tu