| Ovatopu a întrebat:

Buna ziua!
Am detinut la mine pe proprietate un caine, ciobanesc de Asia centrala.
Anul trecut fiind plecat din tara s-a ocupat de caine concubina mea, care are aceeasi adresa ca si mine.
Din nefericire cainele a scapat noaptea din tarcul in care era tinut, a iesit pe strada si a muscat o femeie.
Femeia respectiva a necesitat spitalizare intre 18-20 de zile.
Imediat dupa ce s-a intamplat nefericitul eveniment politia s-a deplasat la domiciliul meu, intocmind proces verbal de constatare.
Depasita de situatie si fiind pusa presiune pe ea a acceptat verbal sa cedeze cainele la un adapost fiindui comunicat ca este doar ceva temporar.
A platit suma de 800 lei si i s-a spus verbal ca poate lua cainele inapoi oricand.
A doua zi cand am sunat la adapost mi s-a spus ca cainele a fost eutanasiat.
Repet concubina mea nu a semnat nimic in acest sens nici nu ii s-a comunicat verbal ca cainele va fi eutanasiat.
Pe provesul verbal ea a fost trecuta ca fiind proprietarul cainelui.
Intre timp am revenit in tara, am fost chemat la politie unde am discutat cu victima.
Dansa are pretentii materiale de la mine de 4000 € in caz contrar va deschide proces pe cale civila.
Nu mi se pare corect ca atunci cand mi-a fost eutanasiat cainele sa nu ma intrebe nimeni nimic iar acum sa fiu pus la plata.
Ce pot face in situatia aceasta?
Mentionez ca momentan nu am dat nici o declaratie la politie.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu tu poti fi obligat la plata unor despagubiri pentru victima, ci concubina ta, aceasta avand paza cainelui pe timpul plecarii tale din tara.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 1.375.Răspunderea pentru prejudiciile cauzate de animale
Proprietarul unui animal sau cel care se serveşte de el răspunde, independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta a scăpat de sub paza sa.
  ART. 1.377.Noţiunea de pază
În înţelesul dispoziţiilor art. 1.375 şi 1.376, are paza animalului sau a lucrului proprietarul ori cel care, în temeiul unei dispoziţii legale sau al unui contract ori chiar numai în fapt, exercită în mod independent controlul şi supravegherea asupra animalului sau a lucrului şi se serveşte de acesta în interes propriu."