| umbra09 a întrebat:

am fost dat afara de la o firma de pardoseli la care lucram fara motiv, am fost angajat pe o perioada nedeterminata.
Ce drepturi asi avea, si cum as putea castiga bani despagubiri in acest caz?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca decizia de desfacere a contractului individual de munca nu a fost motivata ori ca motivul nu a fost real.
In aceste cazuri poti da firma in judecata si, daca o sa castigi, firma va fi obligata sa te reincadreze si sa-ti plateasca salariul pe perioada scursa intre data desfacerii CIM si data reincadrarii in munca, precum si alte drepturi de care ai fost lipsit.
In acest sens sunt prevederile Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART.78.Concedierea dispusă cu nerespectarea procedurii prevăzute de lege este lovită de nulitate absolută.
  ART.79.În caz de conflict de muncă angajatorul nu poate invoca în faţa instanţei alte motive de fapt sau de drept decât cele precizate în decizia de concediere.
  ART.80.(1) În cazul în care concedierea a fost efectuată în mod netemeinic sau nelegal, instanţa va dispune anularea ei şi va obliga angajatorul la plata unei despăgubiri egale cu salariile indexate, majorate şi reactualizate şi cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.
  (2) La solicitarea salariatului instanţa care a dispus anularea concedierii va repune părţile în situaţia anterioară emiterii actului de concediere.
  (3) În cazul în care salariatul nu solicită repunerea în situaţia anterioară emiterii actului de concediere, contractul individual de muncă va înceta de drept la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti."

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lucrai fara motiv? Da firma in judecata.Ai sa castigi cand o face plopul pere.

| LadyLilith a răspuns:

Dupa instiintarea de concediere ai 30 de zile la dispozitie sa o dai in judecata firma. Doar asa poti sa-ti recuperezi banii, daca castigi procesul si iti angajezi si un avocat.