| eunumaieu93 a întrebat:

am fost prins cu alcoolemie peste 0, 8, (1, 05) la sange.am sunat dupa un an la parchet.m i s a spus ca dosarul a fost inchis la parchet.nu a ajuns la judecatorie.se poate sa mi fi fost anulat prrmisul la parchet? S au doar amenda? Nu am aflat inca decizia

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca dosarul nu a fost trimis in instanta iti va fi comunicata solutia data de Parchet. Daca nu esti condamnat penal permisul nu-ti va fi anulat.
Trebuie sa primesti ordonanta de clasare sau renuntare la urmarirea penala si o sa afli ce masuri a dispus procurorul.

5 răspunsuri:
| eunumaieu93 explică:

Deci de la parchet m i s a spus ca s a inchis dosarul acolo.nu a mers mai departe.intrebarea este:''permisul il poate anula procurorul la parchet''?

| Ioandelasal a răspuns (pentru eunumaieu93):

Permisul poate fi anulat doar de instanta de judecata, in urma condamnarii pentru infractiunile prevazute de OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare si in alte cateva situatii, citez:
" ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre  judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporala a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o  hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;
  d) titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotărâre  judecătorească rămasă definitivă, pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanţă prevăzută la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal.
e) permisul de conducere a fost obţinut cu încălcarea normelor legale, situaţie constatată de instanţa competentă.
  f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul  era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă.
(2) Permisul de conducere se anulează şi în cazul în care titularul acestuia a decedat."

| eunumaieu93 explică:

Deci daca nu a ajuns in instanta nu pot fi condamnat? Si nici permisul anulat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru eunumaieu93):

Da, asa este, doar instanta de judecata poate condamna penal si anula permisul de conducere.

| eunumaieu93 explică:

Va multumesc mult de tot, sper sa mi-l recuperez.cu noroc.si sa nu mai fac astfel de greseli, stima!