| ZapucAnca a întrebat:

Buna ziua,
Am o intrebare legata de schimbare medic de familie la PFA. Daca cineva poate sa ma indrume la articolul de lege sau cum trebuie procedat.
Situatia e urmatoarea: am un PFA cu sediu social intr-un judet X, unde am si buletinul. Medicul de familie il am in acelasi judet. Doresc sa schimb medicul de familie in judetul Y. Ce presupune asta? Trebuie doar sa ma inregistrez la noul doctor din judetul X? Sau trebuie sa merg la casa de sanatate din judetul X sa le spun sa ma scoata de la ei in evidenta pentru ca ma mut cu medicul de familie in judetul Y?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Te duci direct la cel nou.

| ArthurMorgan a răspuns:

Trebuie să vorbești cu noul medic de familie și să ai dosarul de la medicul vechi. Noul medic de familie transmite casei de asigurări și fostului medic de familie faptul că v-a luat în evidență.