| leogeorgiana a întrebat:

Am o nelamurire cu privire la articolul 14 alineat 1 CPP.
Potrivit acestui articol, actiunea civila are ca obiect tragerea la raspundere civila a INCULPATULUI si a partii responsabile civilmente. Totusi, actiunea civila nu poate sa atraga si raspunderea invinuitului in situatia in care persoana vatamata se constituie parte civila potrivit articolului 15? Spre exemplu, procurorul dispune scoaterea de sub urmarire penala pentru ca fapta nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni, fara sa fi pus in miscare actiunea penala. El, potrivit articolului 169 va avea obligatia de a dispune restituirea bunului daca bunul gasit la invinuit sau inculpat ori alta persoana[...] este proprietatea persoanei vatamate ori se afla in posesia sau detentia legitima a acesteia, pentru repararea pagubei potrivit articolului 14 alineat 1.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti studenta la drept asa ca gandeste in termeni juridici si nu in termeni comuni si o sa vezi ca te lamuresti.
Tine seama de faptul ca inculpat este numai dupa punerea in miscare a actiunii penale, pana atunci este doar invinuit. De asemenea si faptul ca numai instanta de judecata poate dispune si masurile reparatorii civile prin echivalent, in afara prevederii de restituire a bunului. Succes!