Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

as dori sa fiu informat in legatura cu o problema pe care o avem de vreo 2 luni. Am apelat la servicii foto-video pentru un eveniment ce a avut loc in luna august, de atunci au trecut 2 luni de cand asteptam materialele si asta din cauza ca domnii respectivi vin cu scuze de tot genul de fiecare data cand ii contactam, ne amana de pe o saptamana pe alta, in contractul semnat cu ei scrie destul de clar ca respectivele materiale vor fi gata in 2 saptamani, maxim 3 de la data evenimentului. In ziua de azi inca mai asteptam dupa ele, si desigur ca rabdarea a ajuns la o limita, ce se poate face in acest caz tinand cont ca vrem si acele materiale de la eveniment? Asteptam un raspuns efectiv. Multumim

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trimite-le o somatie si daca nu respecta termenul fixat de tine (cca o saptamana) poti sa-i dai in judecata si sa nu le platesti intreaga suma convenita sau, daca deja ai platit-o (si ai gresit daca ai facut asta) sa ceri restituirea unei parti din ea, mai ales daca in contract sunt prevazute despagubiri/penalitati pentru intarziere.

| TCI a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am platit un avans cerut de ei inainte de a ne presta serviciile

| TCI a răspuns (pentru TCI):

Si am si chitanta pe acel avans platit

3 răspunsuri:
| William a răspuns:

Da-i in judecata.